Americká sprinterka Sha'Carri Richardsonová; Foto: Repro sociální síť

Americká sprinterka Sha'Carri Richardsonová; Foto: Repro sociální síť

Zahraniční

FINANCIAL TIMES: USA chtějí zmírnit postihy sportovců za užití marihuany

V reakci na případ sprinterky Sha’Carri Richardsonové, která kvůli pozitivnímu nálezu na marihuanu přišla o start na olympijských hrách v Tokiu, chce úřad amerického prezidenta iniciovat zmírnění postihů pro sportovce za užití této drogy. Informoval o tom list The Financial Times (viz ZDE).

Biden chce změnu pravidel

Bílý dům už se v tomto případu obrátil na Světovou antidopingovou agenturu (WADA), s níž o tom chce jednat. Jednadvacetiletá Richardsonová neprošla dopingovou kontrolou na červnovém mistrovství USA v Eugene, kde se vítězným výkonem 10,86 sekund pasovala mezi favoritky na olympijské zlato. Chybu uznala a přijala trest na jeden měsíc s platností od 28. června. Podle svých slov užitím marihuany prý zareagovala na smrt biologické matky a snažila se otupit své pocity. Od začátku letošního roku hrozí sportovcům za marihuanu zákaz činnosti na jeden až tři měsíce. Dříve mohli dostat až dvouletý distanc.

USA na cestě legalizace drog

Její vyloučení vyvolalo odpor politiků a americké veřejnosti ohledně toho, co někteří považují za politiku neslučitelnou s “moderním americkým právem.Již devatenáct států USA totiž od minulého měsíce plně legalizovalo “rekreační” užívání marihuany v souladu s federálním projektem postupné legalizace tzv. lehkých drog. I když americká pobočka WADA zatím potvrdila trest pro Richardsonovou, současně uvedla, že “tato pravidla se musí změnit“. Jelikož Spojené státy jsou největším přispěvatelem do rozpočtu WADA, dá se očekávat, že se Světová antidopingová agentura nakonec podvolí americkému nátlaku a marihuanu zlegalizuje.

Zpracoval Rudolf Hruboň