Členové delegací na rusko-ukrajinských rozhovorech v Bělorusku; Foto: Velvyslanectví Ruské federace v Bělorusku

Členové delegací na rusko-ukrajinských rozhovorech v Bělorusku; Foto: Velvyslanectví Ruské federace v Bělorusku

Zahraniční

FINANCIAL TIMES: Rusko a Ukrajina připravily plán na příměří

Britský list The Financial Times tvrdí, že delegace Ruska a Ukrajiny připravily plán na ukončení konfliktu, který zahrnuje 15 bodů, včetně příměří a stažení ruských jednotek, s výhradou neutrality Kyjeva a snížení síly ukrajinských ozbrojených sil (viz ZDE).

Odmítnutí vstupu do NATO

Plán zahrnuje odmítnutí Ukrajiny vstoupit do NATO a měl by zajistit, že země nebude hostit vojenské základny jiných států. Vedoucí ruské delegace, prezidentský poradce Volodymyr Medinskij, ve středu řekl, že jednání se týká zachování a rozvoje neutrálního statusu Ukrajiny, demilitarizace země a také celé řady otázek souvisejících s velikostí její armády. Kyjevu nabízí „rakouskou, švédskou verzi neutrálního demilitarizovaného státu, ale zároveň státu s vlastní armádou a námořnictvem“.

Předčasně zveřejněný kompromis

Oficiálně ale ani jedna strana konfliktu přípravu takového plánu nepotvrdila. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov řekl, že tento nápad lze považovat za kompromis. Peskov také po zveřejnění informací o přípravě plánu urovnání v médiích řekl, že Kreml považuje za předčasné zveřejňovat jakékoli návrhy dohod. Rusko a Ukrajina v pondělí zahájily další kolo jednání, tentokrát ve formě videokonference. Rusko zahájilo vojenskou operaci 24. února s cílem demilitarizovat a denacifikovat Ukrajinu.

Zpracoval Rudolf Hruboň