Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Ekonomika

FINANCIAL TIMES: Německý vývoz v březnu nečekaně vzrostl

Německý vývoz v březnu neočekávaně vzrostl a analytici spekulují, že by zpomalení největší evropské ekonomiky nemuselo být tak výrazné, jak se očekávalo. Uvádí to ve svém článku britský deník The Financial Times (viz ZDE).

Odolnost německé ekonomiky

Podle serveru Financial Times to zároveň ukazuje na odolnost, kterou má Německo vůči globálním vlivům. A to navzdory zostření obchodních sporů mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Německo, kam míří skoro třetina českého vývozu, totiž zaznamenalo v posledních měsících propad výroby a jeho růst proto nebude tak silný jako doposud.

Růst přebytku obchodní bilance

Spolkový statistický úřad oznámil, že sezonně očištěný vývoz meziměsíčně posílil o 1,5 procenta, dovoz o 0,4 procenta. Přebytek obchodní bilance v březnu vzrostl na 20 miliard eur (514 miliard korun) z únorových 18,7 miliardy eur (481 miliard korun). Němci vyvezli v březnu zboží za 118,3 miliardy eur (více než tři biliony korun), importovali pak komodity za 95,6 miliardy eur (téměř 2,5 bilionu korun). Podle Německé spolkové banky vykázala platební bilance přebytek ve výši 30,2 miliardy eur (asi 775 miliard korun).

Rudolf Hruboň