Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Ekonomika

FINANCIAL TIMES: Německo zavádí drakonická omezení spotřeby plynu

Německo v obavě z dramatické situace na trhu s energiemi zavádí řadu výrazných omezení, která ovlivní životy obyvatel. Patří mezi ně například omezování možnosti sprchovat se teplou vodou, tlumení pouličního osvětlení nebo uzavřené či chladnější bazény. Píše o tom list The Financial Times (viz ZDE).

Obavy z krize

Berlín k těmto krokům přistupuje z obavy před krizí, která by mohla přijít na podzim a v zimě. Německá poměrně ostrá opatření přichází v reakci na to, že dopady energetické krize se začínají šířit z průmyslu do kanceláří, rekreačních středisek a domácností. Obrovský nárůst cen plynu, který minulý měsíc vyvolal krok Ruska výrazně snížit dodávky do Německa, uvrhl největší evropskou ekonomiku do nejhorší energetické krize od šoku z cen ropy v roce 1973. Dovozci plynu a veřejné služby bojují o přežití, zatímco účty spotřebitelů rostou a někteří experti varují před rostoucí špatnou náladou obyvatelstva. „Situace je více než dramatická,“ řekl Axel Gedaschko, šéf federace německých bytových podniků. „Sociální smír v Německu je ve velkém nebezpečí,“ dodal.

Nouzový plán

Vzhledem k tomu, že se napětí v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině stupňuje, obávají se úředníci, že by se situace mohla ještě zhoršit. V pondělí Rusko odstaví svůj hlavní plynovod do Německa Nord Stream 1 na 10 dní plánované údržby. Mnozí v Berlíně se obávají, že už nebude nikdy znovu otevřen, uvádí deník The Financial Times. Minulý měsíc učinilo Německo zásadní krok k přídělovému systému plynu, když ministr hospodářství Robert Habeck aktivoval druhou fázi plánu nouzového zásobování země plynem. „Situace na trhu s plynem je napjatá a bohužel nemůžeme zaručit, že se nezhorší,“ řekl v úterý. „Musíme být připraveni na to, že se situace stane kritickou,“ dodal Habeck.

Uniper krachuje

Německá energetická společnost Uniper, která je největším odběratelem ruského plynu v Německu, a přeprodává ho rovněž do České republiky, požádala vládu v Berlíně o pomoc. Společnost, která se dostala do potíží kvůli nedostatku plynu a jeho prudce rostoucím cenám, navrhuje kapitálová opatření, aby vláda mohla do podniku vstoupit. Uniper chce také přenášet cenovou zátěž plně na zákazníky. Cílem je zastavit kumulaci ztrát a zajistit firmě likviditu. Vláda je rovněž připravena zachránit distributora plynu, firmu Verbundnetz Gas, a to zárukou ve výši 2 miliard eur. Německá média už dříve naznačovala, že by německý stát mohl v Uniperu převzít více než 30procentní podíl, aby energetickou společnost zachránil a aby předešel řetězové reakci s konečnými dopady na veřejnost.

Zpracoval Rudolf Hruboň