Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Ekonomika

FINANCIAL TIMES: Díky plynu je Rusko imunní vůči sankcím

Přísnější sankce proti Rusku nebudou nutit Kreml k ústupkům, protože se zemi podařilo obsadit na trhu s plynem poměrně silné pozice. Uvádí se to v článku analytika amerického listu The Financial Times Nicka Butlera (viz ZDE).

Ruský plyn je pro Evropu konkurenceschopnější

„Každý, kdo věří, že režim sankcí uzavírá obchod a staví Putina na kolena, by měl přemýšlet o mezinárodním trhu s plynem,“ domnívá se expert. Poznamenal, že navzdory sankcím Rusko i nadále zvyšuje svůj potenciál pro udržení a posílení kontroly plynu, protože se trh stává konkurenceschopnějším.

Připomněl, že v září loňského roku mluvil Ryan Zinke, tehdejší americký ministr vnitra, o blokování vývozu ruského plynu. Americký prezident Donald Trump řekl, že Nord Stream 2 je nevhodný a ohrožuje NATO. Nemělo to žádný vliv na ruskou stranu a její evropské partnery, výstavba plynovodu pokračuje a podle plánu bude dokončena do konce letošního roku.

Síla Ruska roste i na mezinárodním trhu

Úloha Ruska na mezinárodním trhu s plynem mimo Evropu také roste. Potrubí Síla Sibiře má být uvedeno do provozu v prosinci. Podle stručné zprávy připravené Centrem pro energetický výzkum Kolumbijské univerzity plánuje ruská společnost Novatek do roku 2030 zvýšit svou exportní kapacitu na 70 milionů tun paliva ročně.

„Talent Putinova přístupu k trhu s energií spočívá v přilákání mezinárodních partnerů k infrastruktuře spojené s každým projektem. To vytváří podnět pro dovozce, aby zůstali s dodavateli, a to i když je trh nestabilní, což znamená, že Rusko se může vyhnout krutým cenovým válkám,“ domnívá se Butler. Podle experta se potrubní síť mezi Ruskem a Evropou stane unikátní výhodou, kterou nemají další dodavatelé, zejména Spojené státy, Katar nebo Egypt.

Rudolf Hruboň