Režisér a producent Václav Marhoul; Foto: Nártoun / Wikimedia Commons

Režisér a producent Václav Marhoul; Foto: Nártoun / Wikimedia Commons

Kultura

FILM: Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula je zatím velký prodělek

Film Nabarvené ptáče si na sebe nevydělal. Podle posledních údajů stál 175 milionů korun. Z českých a slovenských kin si neodváží ani desetinu. A jak Václav Marhoul uvedl, na dotočení filmu si půjčil i od nejmenované banky. Uvádí se to v článku na serveru Parlamentní listy (viz ZDE).

Megalomanský rozpočet

Nabarvené ptáče je film Václava Marhoula podle literární předlohy Jerzyho Kosinského. Jde prý o „nadčasové poselství o putování a útrapách malého židovského chlapce za druhé světové války“. Film byl od počátku mohutně podporován mainstreamovými médii a získal i některá ocenění. Finanční stránka věci je však něco jiného. Lidové noviny udávají, že film, který se promítal v Čechách a na Slovensku, utržil přibližně 13,2 milionu korun. Jak ovšem Václav Marhoul uvedl v rozhovoru, film stál 175 milionů korun na natočení.

Sháněl peníze, kde se dalo

Jak uvedl server Expres.cz s odvoláním na řeč Václava Marhoula před premiérou filmu, režisér sháněl peníze, kde se dalo. „První instituce, o kterou jsem se opíral, byla Česká televize. Tehdy ještě pod vedením Jiřího Janečka. V roce 2010 jsme se potkali v Karlových Varech a Jiří vyhodnotil, že by to nemuselo být špatné. Podepsali jsme tehdy dost závažnou, ale předběžnou smlouvu a tato smlouva mě roky držela nad vodou, protože nešlo o malé peníze a bylo to pro mě lano, které, když jsem se zmítal ve vlnách deprese, mě drželo nad vodou, řekl režisér.

Neví, jak splatí astronomické dluhy

Na úspěch vsadil osobně. „Oslovil jsem všechny banky, abych si mohl půjčit. S moc velkým pochopením jsem se nesetkal. Jedna banka mi ale dala úvěr a za ten jsem celý film dotočil a dokončil. Nevím, jak jim to ještě vrátím. Každopádně bez nich by to nešlo,“ prohlásil Marhoul. Jak si ovšem může každý spočítat, film nevydělal, i při velkorysém zaokrouhlování, ani desetinu rozpočtu, který byl použit na jeho natočení. Takže otázka, jak Marhoul částku, kterou si na natočení filmu půjčil, splatí, je skutečně namístě.

Rudolf Hruboň