Premiér Andrej Babiš a aktivistka Jana Filipová; Foto: Wikimedia Commons / repro Reflex.cz

Premiér Andrej Babiš a aktivistka Jana Filipová; Foto: Wikimedia Commons / repro Reflex.cz

Domácí

FILIPOVÁ PROHRÁLA odvolací soud s Andrejem Babišem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat aktivistce Janě Filipové (STAN) za své tvrzení, že demonstranti na předloňských protestech proti vládě byli zaplacení. Pravomocně o tom ve středu rozhodl středočeský krajský soud.

Babiše žalovala politická aktivistka

Žalobu na Babiše podala jedna z demonstrantek, politická aktivistka opozičního “Hnutí starostové a nezávislí” Jana Filipová z Domažlicka. Odvolací senát v čele s předsedkyní Hanou Lojkáskovou změnil rozhodnutí Okresního soudu Praha-západ, který loni omluvu demonstrantce přiznal. Soud uvedl, že Babišovy výroky nesměřovaly vůči Filipové. “Hovořil o skupině lidí, která proti němu protestuje již rok a půl, účastní se všech mítinků, a byla dokonce na jeho svatbě,” uvedla soudkyně. Žena tak podle soudkyně neprokázala, že ji Babiš svými výroky poškodil.

Filipová tvrdí, že rozsudek je nespravedlivý

Filipová však s žádným z argumentů soudkyně nesouhlasí. “Z mého pohledu je to rozsudek jednoznačně nespravedlivý, protože prostě demonstranti placení nejsou,” řekla po skončení jednání novinářům. “Já samozřejmě to rozhodnutí, které nám v podstatě dalo za pravdu, vítám. Tvrdili jsme to od počátku,” uvedl právní zástupce předsedy vlády Jiří Urbánek. V odvolání mimo jiné napsal, že Babiš netvrdil, že demonstranti byli zaplacení, ani toto tvrzení nešířil. Podle Aleše Rozehnala, právního zástupce Filipové, naopak premiérovy výroky prý zasáhly do práv všech účastníků demonstrace z července 2018 v Praze.

Zhroutil se jí život, za vše prý může Babiš

Filipová vyhrála prvoinstanční soud nad Babišem před rokem za pomoci elitního advokáta Aleše Rozehnala, který jí údajně zastupuje zdarma. V té době rozjížděla podnikání, které však nebylo úspěšné a po půl roce Filipová přiznala, že zkrachovala (viz ZDE). Svůj neúspěch dává za vinu příznivcům Andreje Babiše, kteří prý bojkotovali její obchůdek v obci Koloveč, kde Filipová žije. Mezitím také médiím přiznala, že se jí rozpadla rodina (viz ZDE), když jedna dcera s ní vůbec nemluví a žádala, aby si změnila jméno a syn na sociální síti „lajkuje“ komentáře, které na ni útočí. Její otec jí dokonce posílá “dezinformační” řetězové e-maily, včetně toho, který ji obviňuje z toho, že je zaplacená.

Rudolf Hruboň