Vojtěch Filip, předseda KSČM; Foto: Repro YouTube.com

Vojtěch Filip, předseda KSČM; Foto: Repro YouTube.com

Domácí

FILIP: Ministr zahraničí Tomáš Petříček nereprezentuje zájmy ČR

Podle Vojtěch Filipa nereprezentuje současný ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) zájmy České republiky. Prohlásil to v rozhovoru pro Český rozhlas (viz ZDE).

Petříček jen poklonkuje

„Já jsem to řekl i minulý týden při návštěvě u prezidenta republiky, že jsem považoval za největší selhání ministra zahraničních věcí to, že se ohledně výsledků druhé světové války připojil k prohlášení ministrů zahraničních věcí těch států, které měly na konci třicátých let fašistické vlády. Ale my jsme byli součástí vítězných mocností, u nás padlo 360 tisíc lidí, nikdy jsme neměli fašistickou vládu,“ začal Filip své vyjádření k Petříčkovi. “Panu premiérovi jsem řekl, jaké kroky budeme činit tak, aby bylo jasné, že my se nesmíříme s tím, že Česká republika v podstatě mluví o suverenitě státu, ale poklonkuje a realizuje politiku, která není v českém národním zájmu, uvedl dále.

Diktát EU je horší než RVHP

Vojtěch Filip dále dodal, že publikoval „srovnání našeho postavení v době našeho zapojení do RVHP – to byla mezivládní organizace, nikdo nám nemohl nic nařídit a my dneska projednáváme na organizačním výboru (Poslanecké sněmovny – pozn. red.) priority zákonů, které máme projednat, protože bez jejich projednání nám Evropa hrozí sankcí. To je nesmysl, řekl. RVHP neboli Rada vzájemné hospodářské pomoci bylo hospodářské sdružení sdružující bývalé socialistické státy. Existovala v letech 1949-1991. Jejími členy bylo celkem 11 států a byla protipólem Evropského hospodářského společenství (EHS) a později Evropské unie (EU).

Rudolf Hruboň