Ilustrační foto: Svobodat / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Svobodat / Wikimedia Commons

Domácí

FIASKO: Na pochod Milionu chvilek přišlo jen několik tisíc lidí

Na včerejší pochod svolaný kontroverzním spolkem Milion chvilek přišlo jen několik tisíc lidí. Předchozích demonstrací se přitom zúčastnily statisíce protestujících.

Zneužití výročí 21. srpna 1968

Spolek Milion chvilek se rozhodl přiživit na akcích pořádaných k připomenutí výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR v roce 1968, resp. výročí následných demonstrací v roce 1969. Přes mohutnou mediální podporu, kterou mu zajistila mainstreamová média, se mu nepodařilo zopakovat úspěchy z předchozích demonstrací a včerejších pochodu se zúčastnilo dle odhadu policie jen 4-5 tisíc lidí (pořadatelé tvrdí, že údajně až 10 tisíc).

Rezignace na protesty proti Benešové

Včerejší pochod se nesl v duchu již zprofanovaných hesel proti premiéru Andreji Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi. Chyběly již ale protesty proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové, jejíž odchod spolek žádal ještě na předchozí demonstraci v červnu. Ministryně totiž dosud nepodnikla žádné kroky, ze kterých ji Milion chvilek předem obviňoval a proto pořadatelé asi usoudili, že již nemá cenu opakovat znova výmysly, které o ní šířili.

Únava z demonstrací?

Je otázkou, zda včerejší neúspěch byl pouze jednorázovým prázdninovým poklesem zájmu lidí o demonstrace a nebo zda se jedná o trvalejší znechucení společnosti z hesel křiklounů z Milionu chvilek. Spolek má další akci naplánovanou na Den české státnosti 28.září a dále své trvající naděje na svržení vlády vkládá do protestů svolaných k výročí listopadu 1989.

Rudolf Hruboň