Výrobní linka na roušky a respirátory; Foto:  Autoland Technology

Výrobní linka na roušky a respirátory; Foto: Autoland Technology

Domácí

FIASKO: Dar se odkládá. Linky na roušky zůstávají na Tchaj-wanu

Pět výrobních linek na roušky a respirátory, které mělo Česko dostat od tchajwanské firmy Autoland Technology, zatím nedorazilo. Hospodářským novinám to přiznala to náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Martina Tauberová (viz ZDE).

Vystrčil nic neví

Ani předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), kterému firma dar slíbila během jeho zářijové cesty do ostrovní země, stále neví, kdy linky dorazí. Vystrčila proto v tomto týdnu čeká jednání s dárcem, kde by se všechny věci měly vyjasnit. Od začátku září, kdy se Vystrčil z Tchaj-wanu vrátil, se pořád nepodařilo dohodnout, kdo přístroje převezme a kdo je bude obsluhovat. Podle zdrojů HN totiž požaduje majitel Autoland Technology, aby stroj připadl konkrétní soukromé firmě, se kterou už má v Česku navázanou fungující obchodní spolupráci. Přesto ale firma stále hovoří o linkách jako o “daru pro český lid“.

Podezřelá nabídka

Jednání s tchajwanským Autolandem váznou od začátku. Vystrčilova delegace se o úmyslu darovat linky dozvěděla z médií až po cestě zpět do Česka. Když se potom na Tchajwance obrátili s žádostí o více informací, vše se začalo protahovat. Nebylo například ani jasné, co přesně stroje umí vyrábět. Nejdříve se zvažovalo, že by část linek mohla převzít Vězeňská služba, a ochranné pomůcky by tak vyráběli vězni. Když se ale ukázalo, že lze na linkách vyrábět i respirátory, a tudíž budou komplikované na obsluhu, od nápadu se upustilo. Kvůli problémům s komunikací už česká strana požádala i tchajwanské ministerstvo zahraničních věcí, aby se do jednání zapojili oficiální zástupci státu.

Zpracoval Rudolf Hruboň