Petr Fiala (ODS/SPOLU); Foto: profil P. Fialy na sociální síti

Petr Fiala (ODS/SPOLU); Foto: profil P. Fialy na sociální síti

Domácí

FIALOVI TEČOU NERVY: „Babiš mne označil za zbabělce“

V sobotu došlo k roztržce mezi premiérem Petrem Fialou a jeho předchůdcem ve funkci Andrejem Babišem. Ten předsedu vlády obvinil z toho, že se s ním bojí utkat v televizní debatě a vymlouvá se na pohřeb britské královny Alžběty II.

“Premiér je zbabělec”

Podle Babiše je premiér zbabělec. „Na Primě jsem musel zrušit v březnu jeden náš televizní duel kvůli své nečekané hospitalizaci. A od té chvíle se mi pan premiér Fiala vyhýbá jako čert kříži. Odmítl další pozvání Primy na naše setkání před kamerami a radši si s televizí od září domluvil pravidelný pořad, kde bude sám, s moderátorem, bez oponenta,“ stěžuje si v příspěvku na sociální síti. Teď zrušil Fiala i další diskuzi stranických předsedů před komunálními volbami a vymluvil se na pohřeb Alžběty II., třebaže by se z něj podle šéfa hnutí ANO stihl vrátit. „Proč pan profesor Fiala nejde do politické diskuze se zástupci opozice, aby to nám a lidem vysvětlil? Řeknu vám, proč. Bojí se. A vymyslel si jiný, pro sebe lepší formát, kde si řekne, co chce, svou verzi příběhu, ty svoje obvyklé lži a nikdo mu to nebude kazit. Představte si to, že týden před volbami bude mít mimořádný projev,“ zkritizoval Babiš s tím, že je podle něj předseda vlády zbabělec.

“Babiš se cítí být důležitější než král”

Fiala na to reagoval svým příspěvkem, v němž se proti tvrzením vymezil a napsal, že Babiš lže a používá prý populistické praktiky. „Už na jaře jsem jasně řekl, že budu s panem Babišem chodit do televizních duelů pod jednou podmínkou, a to že veřejně potvrdí, že nebude kandidovat na prezidenta republiky. Nehodlám totiž být součástí jeho hybridní prezidentské kampaně, kdy například pod záminkou komunálních voleb objíždí i obce, kde jeho hnutí nemá žádnou kandidátku,“ uvedl. Diskuzi podle svých slov zrušil kvůli odletu do Londýna, a proto také mimořádný nedělní projev musel předtočit. „Součástí programu je v neděli večer akce v Buckinghamském paláci na pozvání nového krále Karla III. Chápu, že se Andrej Babiš cítí být důležitějším než král. Určitě by na mém místě ignoroval zájmy České republiky a šel by raději diskutovat s Tomiem Okamurou na Primu. A králi by asi poslal SMS nebo by mu rovnou brnknul. Má přeci na každého číslo,“ vzkázal mu Fiala.

Projev může ovlivnit komunální volby

Fiala také odmítl výtky opozice, že tuto neděli vystoupí s veřejným projevem necelý týden před volbami. Na sociálních sítích brání načasování svého vystoupení tím, že tento týden schvalovaly vláda a Sněmovna klíčová opatření v energetice, která je prý potřeba osvětlit. Fialův projev k aktuálním krokům vlády v energetické krizi odvysílají v neděli večer Česká televize, Nova, Prima a Český rozhlas. Bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) v pátek označil plán za hrubé zneužití funkce premiéra. Vystoupení je podle něj „v rozporu se zákonem, v rozporu s férovou kampaní a v rozporu s principem rovného přístupu k veřejnoprávním médiím“. Fialu vyzval, aby s vystoupením počkal po komunálních volbách, které se konají v závěru příštího týdne. Fiala to odmítl. „Hlavní rozhodnutí ohledně zastropování cen (elektřiny a plynu) probíhala tento týden, v pondělí na vládě a v pátek v Poslanecké sněmovně,” uvedl Fiala.

Zpracoval Rudolf Hruboň