Předseda vlády Petr Fiala (ODS/SPOLU); Foto: Profil p. Fialy na sociální síti

Předseda vlády Petr Fiala (ODS/SPOLU); Foto: Profil p. Fialy na sociální síti

Domácí

FIALA ZAÚTOČIL NA SENIORY: Za schodek rozpočtu prý může navýšení důchodů

Jednou z příčin vysokého schodku návrhu státního rozpočtu na příští rok jsou prý vyšší výdaje na důchody, které mají narůst o 81 miliard korun. Při zoufalé obhajobě rekordně deficitního návrhu ve Sněmovně to prohlásil premiér Petr Fiala (ODS/SPOLU).

“Válečný rozpočet”

„Rozpočet na příští rok je rozpočet válečný a krizový. Zajistí bezpečnost i nutné investice a nadstandardní pomoc občanům. Je výsledkem ‚doslova krizového managementu‘,“ tvrdil Fiala, když představoval návrh rozpočtu na příští rok. Navrhovaný schodek 295 miliard korun je podle něj vyšší, než by si prý přál. „Vláda se v žádném případě nevzdává jednoho ze svých hlavních cílů, který slíbila voličům i Sněmovně. Je to snižování dluhu a celková konsolidace státních financí,“ uvedl zároveň premiér.

Za schodek mohou prý důchody

Jednou z příčin vysokého schodku jsou podle Fialy rostoucí výdaje na důchody. „Proti letošnímu plánu se zvyšují o 81 miliard korun,“ řekl s tím, že pokud tomu situace bude přát, přijde vláda na jaře s plánem, jak růst těchto výdajů státu omezit. Valorizace důchodů je přitom dána zákonem a vláda s ní musela počítat. Vláda prý podle premiéra investuje do “strategických oblastí, které zajistí, že se země bude úspěšně rozvíjet”. Sněmovna ve středu projednávala návrh rozpočtu v prvním čtení.

Zpracoval Rudolf Hruboň