Premiér Petr Fiala (ODS/SPOLU) na cestě do Kyjeva; Foto: Úřad vlády

Premiér Petr Fiala (ODS/SPOLU) na cestě do Kyjeva; Foto: Úřad vlády

Domácí

FIALA VYZNAMENÁVÁ SVÉ VĚRNÉ, o zemi se nestará

Kritiku vyvolalo rozhodnutí premiéra Petra Fialy (ODS) udělit svému tiskovému mluvčímu medaili Karla Kramáře. Toto vyznamenání totiž v minulosti dostávali pouze významné osobnosti a nebo například účastníci zahraničních armádních misí.

Metál za loajalitu

Nejvyšší vyznamenání, které může český premiér udělit, má od neděle třináct nových laureátů. Jména většiny z nich jsou tajná – jde totiž o příslušníky zpravodajských služeb a policejní ochranky. Medaili Karla Kramáře ale dostali také premiérův poradce Tomáš Pojar a tiskový mluvčí Václav Smolka. Druhý jmenovaný se oceněním pochlubil na Twitteru a kromě gratulací vyvolal také vlnu odmítavých reakcí. Jejich autorům se vesměs nelíbilo, že premiér vyznamenal vlastního podřízeného. Kritizovali také to, že Smolka medaili dostal za to, že se svým šéfem absolvoval cestu do válečného Kyjeva.

Ocenění vyvolalo kritiku

Fialův kontroverzní krok vyvolal řadu kritických komentářů. „Tady jsem trochu na rozpacích. Jednak ohledně vyznamenávání vlastních spolupracovníků a pak ohledně odůvodnění. Na webu vlády je ke Kramářově medaili psáno toto: ‚Premiér ji předává těm, kterým se rozhodl poděkovat za prokazatelné zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka‘,“ napsal třeba moderátor internetové televize DVTV Martin Veselovský. “Tak dlouho si děláme srandu z toho, že Zeman jednou udělí státní vyznamenání Ovčáčkovi, až ho dostane mluvčí Fialovy vlády od svého premiéra,“ glosoval zase na Twitteru Smolkovo vyznamenání například marketingový expert Josef Bouška. Fiala kritiku odmítl.

Fialova vláda je netečná k problémům země

Vláda pětikoalice vedená Petrem Fialou zanechává dosud čím dále tím více rozpačitý dojem. O problémy země se v podstatě nestará. Premiér se zajímá spíše o zahraniční politiku a mnozí ministři jsou veřejnosti neznámí, protože se nijak neprojevují a ve svých funkcích pouze přežívají. Prudce rostoucí ceny a inflace nechává vládu chladnou. Její problémy to nejsou. 10 milionů občanů Česka si musí poradit samo. O ty přece Fialově středopravicové vládě nikdy nešlo.

Zpracoval Rudolf Hruboň