Petr Fiala (ODS) při projevu v Evropském parlamentu; Foto: Repro Česká televize

Petr Fiala (ODS) při projevu v Evropském parlamentu; Foto: Repro Česká televize

Domácí

FIALA V EU ZAPOMNĚL na občany, kritizují jej opoziční politici

V projevu premiéra Petra Fialy v Evropském parlamentu chyběl sociální rozměr, zkritizovala jej přímo na plénu komunistická europoslankyně Kateřina Konečná. Podle europoslankyně za ANO Dity Charanzové měli být středobodem jeho projevu občané.

Fiala zapomněl na občany

Středobodem českého předsednictví však musí být občan, který má být na prvním místě, ne na posledním, jak jste to mněl ve svém projevu, vytkla Fialovi přímo na plénu Evropského parlamentu jeho místopředsedkyně a česká europoslankyně za hnutí ANO Dita Charanzová. „Slyšeli jsme, jakou by si přál profesor politologie Petr Fiala Evropu. Nevíme však jaké kroky bude prosazovat Česká republika a ani to, co má být cílem našeho předsednictví. Slyšeli jsme projev, který od něj slýcháme stále dokola,“ přidala se s kritikou z Česka bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

Vzletné fráze, konkrétního nic

Premiér Fiala ve svém projevu označil za hlavní úkol českého předsednictví nacházet “shodu členských zemí při snaze zmírňovat dopady současných krizí na občany.” Jako hlavní výzvy zmínil inflaci, nedostupnost energií a potravinovou krizi, přičemž tyto jevy spojoval s ruskou válkou proti Ukrajině. S ohledem na situaci v tuzemsku měl Fiala podle Schillerové víc mluvit o nutnosti jednotného přístupu k nákupu plynu nebo strategických surovin. Místopředseda Sněmovny a bývalý ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček z ANO zase Fialovi vytkl, že jako premiér nevnímá realitu EU.

Zpracoval Rudolf Hruboň