Petr Fiala (ODS/SPOLU); Foto: profil P. Fialy na sociální síti

Petr Fiala (ODS/SPOLU); Foto: profil P. Fialy na sociální síti

Domácí

FIALA PŘIZNAL NESCHOPNOST zajistit Čechům do budoucna lepší životní úroveň

“Všichni trochu zchudneme, všichni budeme mít problémy,” přiznal ve středu premiér Petr Fiala (ODS). Neschopnost své vlády přitom svaluje mimo známé výmluvy na Andreje Babiše nově také na vojenskou operaci Ruska na Ukrajině.

Pomoc pouze vyvoleným

„Budeme pomáhat těm, kteří to potřebují. Zároveň je ale lidem potřeba říct: Všichni trochu zchudneme, všichni budeme mít problémy. Nejde to jinak. Vedle nás je válka a my nejsme izolovaný ostrov,“ pronesl premiér v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Krizi se zdražováním, a to zejména pohonných hmot a energií, svedl na ruskou invazi na Ukrajinu. Ceny energií přitom stoupají již od podzimu loňského roku. „Dalším zdrojem je inflace a to, co se v naší zemi odehrávalo za vlády Andreje Babiše. Ta vyhazovala peníze a udělala rekordní dluhy,“ tvrdí Fiala.

Nejvyšší inflace za 24 let

Meziroční inflace stoupla v březnu na 12,7 procenta z únorových 11,1 procenta. Je tak nejvyšší od května 1998, kdy dosáhla 13 procent. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,7 procenta. Podle ekonomů inflace nadále poroste a může dosáhnout až 15 procent kolem poloviny roku, zároveň podle nich zůstane ve zbytku roku dvouciferná. Březnová meziroční inflace byla zároveň o 2,9 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka v únorové prognóze.

Zpracoval Rudolf Hruboň