Předseda vlády Petr Fiala; Foto: Profil P. Fialy na sociální síti

Předseda vlády Petr Fiala; Foto: Profil P. Fialy na sociální síti

Domácí

FIALA NEDOKÁZAL ODPOVĚDĚT, kde vezme Česko plyn, pokud Rusko přeruší jeho dodávky

Premiér Petr Fiala (ODS/SPOLU) nedokázal při interpelacích ve Sněmovně konkrétně odpovědět na dotaz poslance SPD Radka Kotena, jak si Česko obstará plyn, pokud nebude ochotno platit Rusku v rublech a to nám dodávky zastaví.

Koktání o jednání a LNG

Fiala bude prý v Polsku jednat o výstavbě česko-polského plynovodu Stork II, který by snížil závislost Česka na ruském plynu. To je však záležitost nejméně na 2 roky. „Snažíme se obnovit jednání o nových plynovodech a o LNG,“ tvrdil ve Sněmovně předseda vlády. Ten je však podstatně dražší než ruský plyn. Opozice ho „grilovala“ dotazy na zajištění dodávky plynu. Česko patří mezi zeměmi Evropské unie mezi nejvíc na ruském plynu závislé. Premiér připustil, že závislost Česka na ruském plnu přesahuje 90 procent.

Zásoby jen na 2 měsíce

Fiala byl nucen také přiznat, že naše zásobníky jsou naplněny plynem jen na dva měsíce. Je to důsledek chyby nové vlády, které nenakoupila plyn ještě před začátkem vojenské operace na Ukrajině protože naivně čekala, že cena plynu klesne. „Budeme dělat všechny kroky, abychom zásobníky naplnili před příští zimou,“ blábolil Fiala. Čím je naplníme ale nebyl schopen říci. Pokud by Rusko zastavilo České republice dodávky plynu, po určitou dobu by podle premiéra Česko zvládalo situaci, pak by nám ale musela pomoci Evropské unie, řekl v reakci na to, že Rusko zastavilo dodávky plynu Polsku a Bulharsku.

Drahé energie vláda neřeší

„Lidé nebudou mít na drahé energie, jak to chcete řešit?“ zeptala se Fialy poslankyně SPD Karla Maříková. Konkrétně ji zajímalo zajištění dostatku tuhých paliv. Ceny uhlí v celé Evropě totiž stoupají na mnohaleté rekordy. „Pokud jde o černé uhlí, dodávky jsou závislé na Polsku,“ tvrdil nepřesvědčivě Fiala. U hnědého uhlí bude podle něj jeho potřeba zajištěna, ale neuvedl jak. Pokud jde o uhlí černé, bude i o tom prý jednat při páteční návštěvě Polska, kde se setká s premiérem Mateuszem Morawieckým. Vzhledem ale k tomu, že Polsko už aktuálně řeší energetickou krizi, jen těžko bude schopno pomoci jiným zemím.

Zpracoval Rudolf Hruboň