Předseda vlády Petr Fiala; Foto: Profil P. Fialy na sociální síti

Předseda vlády Petr Fiala; Foto: Profil P. Fialy na sociální síti

Domácí

FIALA NECHCE PŘEVZÍT ODPOVĚDNOST za počínající rozvrat ekonomiky

Premiér Petr Fiala (ODS) není schopen ani půl roku po jmenování jeho vlády převzít zodpovědnost za stav české ekonomiky, který se neustále zhoršuje. Stále vše svádí na svého předchůdce Andreje Babiše.

Inflace již přes 16 procent

Spotřebitelské ceny v Česku v květnu podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně stouply o 16 procent, růst tak dále zrychlil z dubnových 14,2 procenta. Nadále se zvyšovaly zejména ceny bydlení, potravin a pohonných hmot. Inflace zůstává nejvyšší od prosince 1993, kdy se ceny meziročně zvýšily o 18,2 procenta.

Za vše může Andrej Babiš

Aktuální ekonomické problémy Fiala stále svádí na “rozhazovačnou politiku” předešlé vlády Andreje Babiše. Jeho nové vládě se prý podařilo sestavit úsporný rozpočet, přesto na pomoc občanům uvolnila údajně zhruba 100 miliard korun. Pomalost zavádění jakýchkoliv opatření na pomoc lidem postiženým současným vývojem ale hájil tím, že konkrétní kroky prý kabinet oznamuje vždy až poté, co se na nich shodne.

Bývalý premiér kritiku odmítá

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) Fialovu kritiku, že inflaci měl způsobit předchozí kabinet ANO a ČSSD, odmítl. Jsou za ní podle něj externí vlivy jako vysoké ceny ropy, plynu, válka na Ukrajině, emisní povolenky a jde podle něj také o důsledek přerušení dodavatelských řetězců během COVIDu. Vzhledem k vysokým spotřebitelským cenám podle něj stát získává více peněz, které by měl vrátit lidem. Vláda by měla plošně pomoci zejména s vysokými cenami energií, řekl Babiš.

Zpracoval Rudolf Hruboň