Petr Fiala na kongresu ODS; Foto: ods.cz

Petr Fiala na kongresu ODS; Foto: ods.cz

Domácí

FIALA NECHCE POMOCI ministerstvu zdravotnictví se zvládáním koronaviru

Pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala (ODS) odmítl nabídku stávajícího předsedy vlády Andreje Babiše, aby na ministerstvo zdravotnictví přišel kandidát koalice SPOLU profesor Válek již nyní a pomohl se zvládáním epidemie koronaviru.

Spousta řečí, skutek utek

Politici bývalé opozice a budoucí vlády rádi zneužívali koronavirové epidemie ke kritice vlády. Samozřejmě vždy zdůrazňovali, že oni by to dělali lépe. Když mají možnost již nyní stávající vládě pomoci, účast odmítli. Válka k jednáním vyzval minulý týden Andrej Babiš, který také chtěl, aby se experti koalice vyslovili k připravovaným změnám koronavirových opatření. Ti to v úterý odmítli s tím, že prý nemají dostatek dat. Podle Fialy se prý tímto návrhem snaží současná vláda opozici zatáhnout do rozhodování a házet na ni odpovědnost. Stávající ministr zdravotnictví Adam Vojtěch by podle dosavadních dohod měl v čele resortu skončit k 1. listopadu a odejít do diplomatických služeb.

Epidemie opět nabírá na síle

Šíření nemoci COVID-19 v Česku zrychlilo za jediný týden na více než dvojnásobek, epidemie se tak začala vyvíjet podle rizikového scénáře. Vláda proto dnes schválila několik opatření, která by měla šíření onemocnění zpomalit. Od 25. října bude povinné nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Od listopadu pak bude muset personál restaurací kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti a testy na COVID zdarma budou jenom pro lidi do 18 let, se zahájeným očkováním nebo pro ty, kteří se nemohou očkovat. Některé krajské hygienické stanice spolu s vedením krajů doporučují školám na začátek příštího týdne vyhlásit ředitelské volno, a prodloužit tak nadcházející podzimní prázdniny.

Zpracoval Rudolf Hruboň