Sídlo Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) ve Washingtonu, DC ve Spojených státech; Foto: Aude / Wikimedia Commons

Sídlo Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) ve Washingtonu, DC ve Spojených státech; Foto: Aude / Wikimedia Commons

Zahraniční

FBI se mstila muslimům za odmítnutí spolupráce, označila je za teroristy

Newyorský odvolací soud svým rozhodnutím potvrdil právo trojice muslimů žijících v USA na podání žaloby proti agentům FBI. Ti se mstili za neúspěšný pokus zverbovat vyhlédnuté muslimy jako tajné spolupracovníky.

Umístili je na seznam teroristů

FBI je zařadila na seznam teroristů, přestože z žádného podobného činu nebyli podezřelí. Muhammad Tanvir, Jameel Algibhah a Naveed Shinwari se bez vlastního provinění dostali na takzvaný „No-Fly List“, tedy seznam lidí podezřelých z terorismu, kteří nesmějí být připuštěni do vnitrostátní letecké dopravy ani na linky směřující z USA do ciziny nebo ze zahraničí do Spojených států. Důvodem byla skutečnost, že odmítli tajnou spolupráci s FBI, kterou měli informovat o aktivitách muslimských komunit.

Muslimové FBI zažalovali

Muslimové odvetu kontrarozvědky USA zažalovali, soud první instance jejich žalobě loni v květnu vyhověl a FBI se odvolala. Soud na Manhattanu ale původní rozsudek potvrdil s tím, že zmíněná trojice se proti kroku FBI může soudně bránit. Americké soudy řešily podobný případ v lednu 2018, kdy se na seznamu lidí vyřazených z letecké přepravy ocitla muslimka označená chybně za teroristku. Žena podle Reuters vysoudila miliony dolarů.

-rh-