Obviněný Igor Dančenko; Foto: YouTube CNBC

Obviněný Igor Dančenko; Foto: YouTube CNBC

Zahraniční

FBI PŘIZNALA: Russiagate byla vymyšlená, pomáhali i lidé Clintonové

Tzv. Russiagate, údajné spiknutí Donalda Trumpa s Rusy, kteří mu měli pomoci vyhrát volby, byla postavená na lžích jediného člověka, v Americe žijícího Rusa Igora Dančenka. Přiznala to FBI, která jej teď obvinila ze lží a zastírání skutečného původu jeho informací. Uvádí to ve svém článku americký list The New York Post (viz ZDE).

Drby vydával za své informace

Něco mu nakukal píarista kampaně Hillary Clintonové a přítel jejího manžela Billa Chuck Dolan, něco si sám vymyslel, zbytek posbíral při pitkách s přáteli. Teď byl obviněn, že při výslechu lhal FBI a zastíral skutečný původ svých informací. Ten muž se jmenuje Igor Dančenko, žije v USA, říká se mu Iggy, svého času pracoval pro liberální politologický ústav Brookings Institution, ale už nepracuje, mimo jiné proto, že měl řadu srážek se zákonem. Obvykle v tom byl alkohol.

„Nemáte nějaké fámy a lži?“

A tak celá Russiagate vypadala možná nějak takto: kampaň Hillary Clintonové najala firmu specializující se na vyhrabávání špíny jménem Fusion-GPS, aby našla něco na Trumpa. Firma najala bývalého britského špiona jménem Christopher Steele, aby tedy něco našel. Ten si najal Dančenka. A toho našel a nakrmil onen píárista od Clintonové. Pak se to „vypralo“ díky Steeleově jménu a schopnosti zabalit to do spisovné “špionštiny.”

FBI skočila na špek

Celé se to tenkrát předhodilo ochotné FBI, která zahájila odposlechy Trumpovy kampaně a zavedla vyšetřování. Představa demokratů zřejmě byla, že z toho bude jen lopata bahna, která se na chvíli použije v kampani“Podívejte, z čeho vyšetřují Trumpa!” Jenže pak to přerostlo přes hlavu. Demokraté a FBI záměrně nebo omylem proměnili laciné pomluvy ve vyšetřování úřadujícího prezidenta ve věci národní bezpečnosti.

Pullitzerovy ceny za lži

Paradoxní na celé aféře je také to, že za krytí Russiagate, které bylo velmi hysterické a zaujaté, dostaly Pullitzerovu cenu přední americké listy Washington Post a New York Times. Ten první list včera napsal: „Obvinění Dančenka zpochybňuje některé minulé zprávy tisku včetně našich.“ Média teď spekulují, že vyšetřovatel Durham nyní bude zkoumat, jak byl případ opravdu propojen s kampaní Hillary Clintonové a proč FBI nechala věci běžet dál, i když jí Dančenko už v roce 2017 řekl skoro vše, co se ví nyní.

Zpracoval Rudolf Hruboň