Ilustrační foto: Magharebia / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Magharebia / Wikimedia Commons

Fakta

FAKTA: USA experimentovaly s biologickými zbraněmi již od 50. let minulého století

USA experimentovaly s biologickými zbraněmi již od roku 1954. Sloužilo jim k tomu eufemisticky pojmenované zařízení “Plum Island Animal Disease Center” (PIADC, Centrum pro nemoci zvířat na ostrově Plum).

Původně výzkum slintavky a kulhavky

V reakci na vypuknutí nemocí skotu v Mexiku a Kanadě v roce 1954 nechala americká armáda pod krytím ministerstva zemědělství založit výzkumné centrum zabývající se studií slintavky a kulhavky. Vědci PIADC studují více než 40 chorob cizích zvířat, včetně cholery a afrického moru prasat. PIADC provádí každý rok asi 30 000 diagnostických testů. Výzkumný program zařízení zahrnuje vývoj diagnostických nástrojů a biologických látek pro slintavku a kulhavku a další choroby hospodářských zvířat.

Výzkum vojenského využití chorob

Od začátku existence PIADC až do roku 1975 byly výzkumy prováděny v návaznosti na možné vojenské využití chorob. Tyto výzkumy byla tajné a po dlouhá desetiletí je americké úřady popíraly. O zrušení programu výzkumu biologických zbraní rozhodl prezident Richard Nixon až v roce 1969. Teprve v roce 1993 zveřejnil americký deník Newsday dokumenty, které tyto vojenské výzkumy odhalily. V poslední době se objevily zprávy o tom, že v rámci vojenských výzkumů mohlo dojít k úniku klíšťat nakažených Lymskou boreliózou a dalšími nemocemi (viz ZDE).

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň