Skupina 104 německých raketových vědců v roce 1946 v USA, včetně Wernhera von Brauna; Foto: Wikimedia Commons

Skupina 104 německých raketových vědců v roce 1946 v USA, včetně Wernhera von Brauna; Foto: Wikimedia Commons

Fakta

FAKTA: USA evakuovaly z poraženého Německa stovky nacistických vědců

Po porážce nacistického Německa se rozhodly využít Spojené státy ve svůj prospěch tehdejší přední nacistické vědce. Operace Paperclip bylo krycí jméno amerického projektu, který měl za úkol převézt je z nacistického Německa do Spojených států.

Evakuace včetně rodin

Původním záměrem – a bezejmenným plánem – americké armády bylo pouze vyslechnout vědce pracující na válečných raketách a zabavit jejich plány a materiály. Toto se změnilo 22. května 1945, kdy major Robert B. Staver prohlásil evakuaci německých vědců a jejich rodin za velmi důležitou pro válku v Tichomoří. Mezi lety 1945-1959 tak bylo do USA přemístěno na 1600 německých vědců včetně jejich rodin. Mnozí byli bývalými členy a někteří bývalými vůdci nacistické strany.

Získání vojenské výhody

Primárním účelem operace Paperclip bylo získání americké vojenské výhody nad Sovětským svazem v počínající studené válce a závod o dobytí vesmíru. Za nejdůležitější vědce, kteří měli být nalezeni a přepraveni do USA, byli považováni Wernher von Braun a jeho spolupracovníci, dalšími objekty zájmu byli raketoví inženýři, chemici, lékaři a experti na námořní zbraně. V září 1945 přiletělo do USA prvních sedm německých vědců, mezi kterými byl i právě Wernher von Braun a byla jim nabídnuta pracovní smlouva na raketové základně White Sands.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň