Tank T-34/85 na vojenské přehlídce v Moskvě; Foto: Ruská prezidentská kancelář / Wikimedia Commons

Tank T-34/85 na vojenské přehlídce v Moskvě; Foto: Ruská prezidentská kancelář / Wikimedia Commons

Fakta

FAKTA: Sovětský tank T-34 pomáhal porazit Hitlera

T-34 byl sovětský střední tank vyvinutý na přelomu 30. a 40. let 20. století, který měl zásadní a trvalý dopad na konstrukci tanků. Během druhé světové války byl základem sovětských obrněných sil.

Ve své době nejlepší tank na světě

V době svého vzniku v roce 1940 byl podle amerického autora Stevena Zalogy nejlepším středním tankem na světě. Disponoval bezprecedentní kombinací palebné síly, mobility, ochrany a robustnosti. Byl vybaven širokými pásy, takže snadno projížděl i měkkým terénem, kde se německé tanky často bořily. V bojích na východní frontě znamenala vyšší průjezdnost rozhodující výhodu. Jeho rychlopalný tankový kanón ráže 76,2 mm poskytoval podstatně vyšší palebnou sílu než měly některé konstrukce jeho současníků, zatímco jeho šikmé pancéřování bylo obtížné proniknout nejmodernějšími protitankovými zbraněmi. Když se v roce 1941 poprvé objevil, tak ho německý generál Paul Ludwig Ewald von Kleist označil za „nejlepší tank na světě“ a Heinz Guderian potvrdil „obrovskou nadřazenost“ T-34 nad stávajícími německými obrněnci té doby. Ačkoli byla jeho výzbroj i ochrana později v průběhu války překonána, často je zmiňován jako nejúčinnější a nejvlivnější tanková konstrukce druhé světové války.

Interiér tanku T-34/85; Ilustrace: Marcus Burns / Wikimedia Commons

Základ sovětských obrněných sil

T-34 byl během druhé světové války základem sovětských obrněných sil. Jeho konstrukce dovolovala nepřetržité vylepšování pro vyvíjející se potřeby východní fronty. Zásadní proměnou prošel tank v roce 1944 zavedením varianty T-34/85. Vylepšování výrobních metod rovněž umožnilo rychlejší a levnější produkci. Sovětský průmysl nakonec vyrobil více než 80 000 ks tanků T-34 všech variant, což umožnilo stále větší počet nasazovaných tanků s postupující válkou, navzdory ztrátě desítek tisíc tanků v boji proti německému Wehrmachtu. U Rudé armády nahradil mnoho lehkých a středních tanků a stal se nejvíce vyráběným tankem války, stejně tak je druhým nejvíce vyráběným tankem všech dob (po nástupci, sérii T-54/55). Jeho vývoj přímo vedl k sériím tanků T-54 a T-55, které se postupně vyvinuly do pozdějších typů T-62, T-72 a T-90, a ty tvoří obrněné jádro mnoha moderních armád. Varianty T-34 byly po druhé světové válce široce vyváženy a dokonce ještě okolo roku 2010 došlo k omezenému nasazení na frontě v několika rozvojových zemích.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň