Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Fakta

FAKTA: Na území Česka měli Američané 15 cílů pro jaderné rakety

Americké letectvo si v bývalém Československu vytipovalo několik desítek měst a vojenských objektů, které by v případě jaderného konfliktu se Sovětským svazem srovnalo se zemí. Uvádí se to v článku na serveru Lidovky (viz ZDE).

Odtajněný seznam cílů

Na podrobném seznamu z roku 1956, odtajněném americkým Národním bezpečnostním archivem na konci loňského roku, se vedle Československa objevily i tisíce lokalit z východní Evropy, Sovětského svazu a Číny. Američtí armádní plánovači se v rámci atomového bombardování zaměřili především na systematickou destrukci městských a průmyslových cílů, mezi nimiž nechyběly Moskva, Peking, tehdejší východní Berlín či Varšava. V Československu se stala terčem číslo jedna Praha společně s okolními městy jako Beroun, Kladno, Slaný či Kralupy nad Vltavou, jejichž hromadné zničení by znamenalo obrovské ztráty na životech. Záměrné a přímé útoky na civilisty byly už tehdy v rozporu s platnými normami mezinárodního práva, což loni při zveřejnění dokumentu poznamenal i Národní bezpečnostní archiv.

Vojenská letiště

Seznam obsahoval dále téměř všechna vojenská letiště v Československu. Na území dnešní České republiky bylo vytipováno dohromady 15 letišť. Pražská letiště ve Kbelích, Ruzyni a v nedalekých Vodochodech či dvě brněnská v Černovicích a Šlapanicích/Tuřanech. Dále pak přistávací a vzletové dráhy v Bechyni, Českých Budějovicích, Dobřanech, Holešově, Hradčanech poblíž Mimoni, Milovicích, Pardubicích nebo Přerově. Dalších pět letištních cílů se vyskytovalo na Slovensku, přesněji v Bratislavě, Košicích, Trenčíně, Piešťanech a Sliači. Při jaderné bombardování by odhadem kolem 950 tisíců lidí zemřelo, dalších dva a půl milionu obyvatel by bylo zraněno.

Rudolf Hruboň