Foto: Profil Petry Prokšanové na sociální síti

Foto: Profil Petry Prokšanové na sociální síti

Fakta

FAKTA: Matka na východě Ukrajiny přišla o všechny děti

12.2.2015 došlo k vraždě tří sourozenců Konopljovových v Gorlovce na východě Ukrajiny. Zemřely, když koupelna jejich domu, ve které se děti myly, dostala přímý zásah od ukrajinské armády. Jejich příběh vypráví na svém profilu na sociální síti Petra Prokšanová (viz ZDE).

Majdan zničil Ukrajinu

?? Když v listopadu 2013 naplno vypukl ukrajinský Majdan, velmi mě to zasáhlo. Dva měsíce předtím jsme byli na Zakarpatské Ukrajině na svatební cestě a ta země a především lidé mi i za těch pár dní velmi přirostli k srdci. Doslova se slzami v očích jsem sledovala, jak se protesty v Kyjevě mění v krvavou bitku a ta v občanskou válku spalující velkou část Ukrajiny. Válku, která trvá dodnes. Jenže jako většina z nás, kteří nejsme její přímou součástí, jsem i já časem otupěla a zprávy přicházející z ostřelovaných měst a vesnic se rozmlžily ve starostech běžných dní. O to děsivější jsou pak ty momenty náhlého uvědomění, že tak blízko nás umírali a umírají muži, ženy a děti, kteří jsou nám blízko nejen na mapě, ale i historicky a se kterými si u jednoho stolu rozumíme.

Nejhorší je, když umírají děti

? Nejhorší je myšlenka na děti. Jaký musí zažívat strach, smutek, jak prožívají ztrátu rodin, jak trpí bolestí, jak umírají ?️??️ 12. 2. uběhlo 5 let od vraždy tří sourozenců Konopljovových v Gorlovce. Zemřely, když koupelna jejich domu, ve které se děti myly, dostala přímý zásah od ukrajinské armády. “Tady ležely, jako živí,” vzpomínala jejich matka Ljubov, “pořád jsem je zvedala a ony padaly, chtěla jsem je postavit na nohy, ale ony nestály. Dokonce jsem na ně křičela. A ony byly jako plastelína v horké vodě. Pak jsem našla u dcery díru na zátylku. Snažila jsem se ji zakrýt, držela jsem ji rukou, aby se krev zastavila.“ ? Když necháte USA intervenovat do vnitřních záležitostí země, umírají děti 

Na Ukrajině stále není klid

☝️Na Ukrajině stále ještě není klid, není tam mír, rodiče žijí ve strachu o život dětí. Minské dohody, které měly situaci stabilizovat nejsou 100% dodržovány. Současné vedení země spolu s USA se je neustále snaží zneplatnit, ačkoliv jsou pro tuto chvíli jedinou zárukou udržení situace. A tak děti, které letos nastoupily ve škole do první třídy, nezažily jediný rok života v míru. Nesmíme to ignorovat. Jsou to děti! Nevinné a bezbranné. Zaslouží si vyrůstat a rozvíjet v lásce, bezpečí a jistotě, že se dožijí zítřka.

Odkaz na originální video:  https://m.vk.com/video-76474527_456245575

Redakčně upravil Rudolf Hruboň