Greta Thunbergová; Foto: Anders Hellberg / Wikimedia Commons

Greta Thunbergová; Foto: Anders Hellberg / Wikimedia Commons

Fakta

FAKTA: Kdo je Greta Thunbergová, bojovnice za klima

Greta Thunbergová je celosvětově známá švédská klimatická aktivistka. Proslavila se svými soustavnými aktivitami na podporu okamžité akce proti globálnímu oteplování, které začala v roce 2018 ve svých 15 letech.

Život

V prosinci 2018 prohlásila Greta Thunbergová, že o klimatické změně zaslechla poprvé, když jí bylo osm let, a když slyšela, co se děje, nemohla pochopit, že se s tím problémem nic nedělá. Ve věku 11 let z tohoto poznatku dostala deprese a přestala mluvit. Později jí byly diagnostikovány Aspergerův syndrom, obsedantně kompulzivní porucha a selektivní mutismus. Sama uvádí, že díky selektivnímu mutismu mluví, jen když je to potřeba, a že zjistila, že „nyní je to jedna ze situací, kdy mluvit musí“, a vysvětluje: „Vidím svět trochu jinak, z jiné perspektivy. Mám speciální zájem. Je velmi časté, že lidé na autistickém spektru ho mají.“ Říká také: „Cítím, že umírám zevnitř, pokud neprotestuji“. Jejímu otci se nelíbí, že Greta stávkuje místo docházky do školy, ale říká: „Respektujeme, že chce zaujmout stanovisko. Buď může být doma a být opravdu nešťastná, nebo protestovat a být šťastná.“ Ke snížení uhlíkové stopy přiměla celou rodinu, aby přešli na veganskou stravu a přestali létat letadlem. Její matka kvůli tomu omezila svou mezinárodní kariéru operní pěvkyně. Sama Greta odmítá pozvání na jakékoliv setkání, kam by musela letět letadlem.

Školní stávky pro klima

Thunbergová dala podnět pro vznik hnutí školních stávek pro klima (Fridays for Future), které vzniklo v listopadu 2018. Její vlastní aktivity začaly již v srpnu 2018 stávkou před švédským parlamentem ve Stockholmu pod sloganem Školní stávka pro klima, kterou chtěla vzbudit větší pozornost pro problémy klimatických změn. Ačkoliv samotné Švédsko přijalo podle místních politiků „nejambicióznější klimatickou legislativu na světě“ s tím, že země má být do roku 2045 uhlíkově neutrální, Greta poukazovala na to, že tak bohatá země, jako je Švédsko, může dělat pro ochranu klimatu víc. V rámci hnutí iniciovaného Gretou Thunbergovou proběhla 15. března tohoto roku první celosvětová školní stávka za záchranu klimatu, které se odhadem zúčastnilo více než 1,4 mil. studentů středních škol ve zhruba 300 městech 112 zemí. Další celosvětová stávka se konala 24. května a poslední uplynulý pátek 20. září.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň