V posledních dnech rozjela mainstreamová média novou kampaň proti Andreji Babišovi, tentokrát kvůli jeho výrokům na adresu europoslankyně Moniky Hohlmeierové, která dlouhodobě poškozuje zájmy České republiky na půdě Evropského parlamentu.
Dcera podporovatele sudetských Němců
Monika Hohlmeierová je dcerou bývalého bavorského předsedy vlády Franze Josefa Strausse, který byl nechvalně proslulý mimo jiné dlouhodobou podporou sudetských Němců v jejich nárocích vůči bývalému Československu. Hohlmeierová vystudovala gymnázium, později hotelovou školu. Potom se pokoušela studovat Ústav cizích jazyků v Mnichově, který však nedokončila. Následně ještě studovala ekonomii na Hagen University, kde však dokončila pouze základní stupeň studia.

Monika Hohlmeierová se svým otcem Franzem Josefem Straussem; Foto: CDU / Wikimedia Commons
Politická kariéra provázená skandály
V politice se Hohlmeierová pohybuje od roku 1976, resp. 1978, kdy vstoupila do CSU. Po několika stranických funkcích se dostala v roce 1998 poprvé na významný post, když byla jmenována bavorskou ministryní školství a kultury. V letech 2004-2005 došlo v souvislostí s jejím působením na postu ministryně k několika skandálům, když jmenovala spřátelené osoby s nedostatečnou kvalifikací na posty ředitelů významných škol. Na základě toho byla nucena na svou funkci rezignovat.
Psal se rok 2004, když do médií pronikly informace o tlaku, který Hohlmeierová vyvíjí na své kolegy. Podle médií na své spolustraníky sbírala složky, a tím je vydírala. „Pokud řekne, že nikoho nevydírala a nevytvořila žádné složky, nemluví pravdu,“ uvedl tehdy kolega z CSU Ludwig Spaenle deníku Süddeutche Zeitung na adresu Hohlmeierové.
V roce 2005 byla Hohlmeierová také v rámci strany CSU obviněna z vnitrostranických volebních podvodů. Tentokrát se jednalo o kupčení s hlasy. Nakupovali se noví členové, zřejmě se falšovaly také přihlášky. Tyto hlasy pak pomohly v hlasování uvnitř strany. Na základě toho byla opět nucena rezignovat na stranické funkce (byla předsedkyní mnichovské organizace CSU) a vrátit se do stranické buňky v jejím rodném městě Vaterstetten.
O návrat do vysoké politiky se pokoušela již od roku 2006, když se jí podařilo se dostat do vlivného rozpočtového výboru bavorského parlamentu. Následoval ihned další skandál, když byla vyšetřována ohledně nesrovnalostí v organizaci bavorského kulturního programu pro mistrovství světa ve fotbale v roce 2006. V bavorských parlamentních volbách v roce 2008 neuspěla a po 18 letech z něj musela odejít.
Nová kariéra europoslankyně
V roce 2009 se Hohlmeierová opět vrátila na výsluní, když byla zvolena do Evropského parlamentu. V parlamentu je Hohlmeierová opět členkou významného Rozpočtového výboru a současně je zástupkyní ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu. Dne 27. listopadu 2018 státní zastupitelství v Coburgu vyzvalo k zbavení její poslanecké imunity. Byla obviněna z nezákonného útěku z místa nehody. Na základě žádosti byla v lednu 2019 poslanecké imunity zbavena.
Zdroj: Wikipedia.org
Zpracoval Rudolf Hruboň