Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Fakta

FAKTA: Každý občan EU přispěl Ukrajině už tisícikorunou

Každý občan Evropské unie včetně kojenců přispěl Ukrajině už tisícikorunou. Vyplývá to z prohlášení ministra zahraničí EU Josepa Borrella tento týden na bezpečnostní konferenci v Mnichově (viz ZDE).

Nejdražší země

„Koordinujeme naše akce s Ukrajinou ve větší míře než s kteroukoli jinou zemí. Zemi jsme finančně podpořili. 17 miliard eur je poměrně hodně peněz,“ prohlásil zástupce EU. Podle jeho slov unie prý nadále trvá na reformách na Ukrajině. Borrell dodal, že neexistuje žádná země, za níž by EU „utratila více peněz“. Mezinárodní finanční pomoc je na Ukrajině mohutně rozkrádána oligarchickými gangy, které v této souvislosti korumpují místní politiky. Z tohoto důvodu se západní finance k obyčejným občanům Ukrajiny v podstatě nedostanou a země dále chátrá.

V zájmu USA

Evropská unie v případě Ukrajiny sehrává roli “užitečného idiota” pro prosazování zájmů Spojených států. Veškeré sankce proti Rusku a očekávané protisankce totiž postihnou mimo Ruska především evropské státy. Ty jsou závislé na dodávkách energií, zejména zemního plynu, z Ruska. Jejich případné ohrožení dále prohloubí energetickou krizi, ve které se již EU díky diletantství bruselských úředníků nachází. Spojené státy mohou jen vydělat, když budou “zachraňovat” Evropu svým předraženým zkapalněným zemním plynem, který by jinak nikde neprodaly.

Zpracoval Rudolf Hruboň