Velení letectva pro globální úder (AFGSC) je součástí hlavního velitelství amerických ozbrojených sil, které je určeno pro zasazení prvního globálního jaderného úderu nepříteli. V současné době je jeho hlavním úkolem plánování úderu proti Rusku a Číně.
Relikt studené války
AFGSC je přímý potomek Strategického velení letectva Spojených států amerických, které mělo v dobách studené války za úkol zničení bývalého Sovětského svazu a dalších socialistických zemí. AFGSC byl zřízen v roce 2009 na základě incidentu z roku 2007, kdy došlo k manipulaci a transportu jaderných zbraní bez zajištění po dobu 36 hodin (viz ZDE). Nové velitelství mělo sloužit pro zlepšení řízení leteckého jaderného arzenálu Spojených států, který tvoří dvě třetiny amerického jaderného zastrašování.
Osmá letecká armáda se stará o strategické bombardéry
AFGSC se skládá z více než 31 000 zaměstnanců přidělených do devíti divizí, dvou geograficky oddělených letek a jednoho vedení ve Spojených státech, které má pobočky na několika místech po celém světě. Vedení tzv. “Osmé letecké armády” je umístěno na letecké základně Barksdale v Louisianě. Posláním „Mocné osmičky“ je chránit americké zájmy strategickým zastrašováním a globální bojovou silou. Osmá armáda řídí po celé USA a v zámořských lokalitách dalekonosné jaderné bombardovací prostředky. Její flexibilní, konvenční a jaderná zastrašující mise poskytuje schopnost nasazovat síly a udeřit dopředu, kdekoli a kdykoli. Mottem 8. letecké armády je „Zastrašení silou a globální úder na vyžádání“. Hlavními leteckými prostředky 8. armády jsou strategické bombardéry Northrop Grumman B-2 Spirit , Boeing B-52 Stratofortress a Boeing B-1B Lancer.

Americký bombardér B-1B Lancer; Foto: Americké letectvo / Wikimedia Commons
Dvacátá letecká armáda velí strategickým raketám
Vedení dvacáté letecké armády je umístěno na letecké základně Francise E. Warrena ve Wyomingu. 20. armáda je zodpovědná za udržování a provozování mezikontinentální balistické raketové síly letectva, která je tak k dispozici prezidentovi Spojených států. Hlavní částí úderné síly je nejméně 450 mezikontinentálních raket Minuteman III, které mají dolet až 12 tisíc kilometrů a mohou nést jaderné hlavice.

Rakety Minuteman; Foto: Americké letectvo / Wikimedia Commons
Zdroj: Wikipedia.org
Rudolf Hruboň