Fakta

FAKTA: Americké podvodní atomové testy Wahoo a Umbrella

Wahoo a Umbrella byla kódová jména pro podvodní atomové testy realizované Spojenými státy v roce 1958. K výbuchu Wahoo došlo 19. května a Umbrella 8. června.

USA si chtěly uchovat náskok ve studené válce

Spojené státy si od skončení 2.světové války udržovaly iniciativu v jaderném zbrojení před Sovětským svazem, který vždy odpovídal na opětovnou eskalaci jaderného zbrojení ze strany Američanů. Cílem USA bylo SSSR zastrašit a ve finále zničit, jako nového nepřítele. Zatímco Sovětský svaz věnoval větší pozornost mírovému výzkumu vesmíru, Američané investovali maximum prostředků do vývoje stále dokonalejších zbraní hromadného ničení.

Podmořské výbuchy jako další forma útoku

Po testech na zemi a ve vzduchu přišly na řadu testy podvodních výbuchů, které měly vyvolat vlny tsunami a ničit tak území nepřítele i hodně vzdálená od místa výbuchu. Cílem testů Wahoo a Umbrella bylo zjistit, jaký vliv bude mít podvodní výbuch na trup lodi. Testy podvodních výbuchů byla nakonec zjištěno, že vlny tsunami uměle vyvolané podmořským atomovým výbuchem nejsou tak silné, jako přílivové vlny vyvolané přirozeným zemětřesením a nezpůsobují takové škody.

Zdroj: Security Magazín

Rudolf Hruboň