Pomník na Ukrajině, oslavující válečného zločince Stepana Banderu; Foto: Mykola Vasylechko / Wikimedia Commons

Pomník na Ukrajině, oslavující válečného zločince Stepana Banderu; Foto: Mykola Vasylechko / Wikimedia Commons

Fakta

FAKTA: Americká rozvědka zveřejnila dosud tajný dokument o Stepanu Banderovi

Americká zpravodajská služba CIA odtajnila v souladu se Zákonem o odhalování nacistických válečných zločinců dokument pod titulkem “Stepan Bandera a ukrajinský stát v roce 1941”, který stručně informuje o činnosti ukrajinských nacionalistů a jimi spáchaných zločinech v době 2. světové války (viz ZDE).

Vraždy desetitisíců lidí

V CIA po 2. světové válce shromažďovali a systematizovali údaje z různých zdrojů o ukrajinských nacionalistech a jejich vůdci Stepanu Banderovi, mj. o vztahu veřejnosti, médií a různých politických sil. Svědčí o tom na webu zveřejněná zpráva, která obsahuje překlad článku z ruského emigrantského menševického časopisu Socialističeskij vestnik z roku 1951. „30. června 1941 ukrajinský fašista a profesionální Hitlerův agent Stepan Bandera (agenturní krycí jméno Konzul 2) vyhlásil ve Lvovu obnovení státu Západní Ukrajina,“ uvádí dokument. Autor podotýká, že během pěti týdnů existence Banderova „státu“ bylo zavražděno pět tisíc Ukrajinců, 15 tisíc Židů a několik tisíc Poláků.

Reakce Ruska

Oficiální mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharovová při komentáři odtajněných archivních dokumentů americké rozvědky o Stepanu Banderovi prohlásila, že hrdinou současné Ukrajiny je profesionální Hitlerův agent, nacista a zločinec. „Kolikrát jsme o tom mluvili před publikací těchto materiálů, kolikrát ukrajinští zástupci cynicky a drze popírali očividné věci! Co se ještě na naší planetě musí stát, aby lidé přestali překrucovat dějiny, urážet památku svých předků a zdravý rozum?“ napsala Zacharovová na své stránce na Facebooku. Rusko nejednou odsoudilo heroizaci nacismu v řadě zemí a také kategoricky vystoupilo proti přepisování dějin a revizi výsledků 2. světové války.

Zločiny Bandery a ukrajinských nacionalistů

Stepan Bandera byl vůdcem Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) a Ukrajinské povstalecké armády (UPA), které mají na svém kontu velké množství zločinů včetně volyňského masakru – hromadné vraždy polského obyvatelstva v roce 1943. Byly brutálně zavražděny také tisíce Ukrajinců, kteří odmítli spolupráci s nacionalisty. Kromě toho se banderovci účastnili bojů proti SSSR. Po válce pokračoval Bandera ve své činnosti v OUN, jejíž centralizované vedení se nacházelo na území Západního Německa. Řídil teroristickou činnost OUN a UPA na území SSSR. V době studené války ukrajinské nacionalisty aktivně využívaly tajné služby západních zemí v boji proti Sovětskému svazu.

Rudolf Hruboň