Bývalí prezidenti Václav Havel a Václav Klaus; Foto: Mezinárodní měnový fond, DerHuti / Wikimedia Commons

Bývalí prezidenti Václav Havel a Václav Klaus; Foto: Mezinárodní měnový fond, DerHuti / Wikimedia Commons

Fakta

FAKTA: Abolice udělili jak Václav Havel, tak Václav Klaus

V souvislosti s veřejnou diskuzí ohledně abolice, tzn. práva prezidenta republiky ukončit trestní stíhání, je dobré si připomenout, že tuto prezidentskou pravomoc danou Ústavou ČR využili oba předchůdci Miloše Zemana.

Václav Havel (ve funkci 1993 až 2003)

17. března 1994 – Prezident Havel nařídil zastavit stíhání vydavatele Petra Cibulky pro trestný čin hanobení prezidenta republiky. Ten v roce 1993 zažaloval Václava Havla za to, že odsoudil zveřejnění seznamu agentů StB v jeho listu a při soudním jednání pak prezidenta slovně napadl, když na jeho adresu pronesl slova „Vašku, jsi prase, jsi hovado“.

18. srpna 1995 – Havel nařídil zastavit trestní stíhání vedené proti Martě Chadimové, obžalované v kauze týkající se majetku kláštera na Strahově. Chadimová milost odmítla, soudní proces tak pokračoval, soud měl rozhodovat pouze o vině, nikoliv o trestu. Soudní řízení kvůli restitučnímu podvodu pokračovalo až do října 2003, kdy nakonec Chadimová milost přijala.

3. října 2000 – Prezident zastavil trestní stíhání redaktorů Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka, kteří čelili obvinění z nadržování pachateli trestného činu v souvislosti s kauzou Olovo. Odmítli totiž prozradit svůj zdroj. Oba novináři milost odmítli, v březnu 2001 pak pražské městské státní zastupitelství stíhání zastavilo. Žalobkyně dospěla k závěru, že skutek, tak jak byl popsán při obvinění, není trestným činem.

Václav Klaus (ve funkci 2003 až 2013)

7. září 2004 – Klaus zastavil stíhání tří severokorejských šiček, které v dubnu 2004 napadly štáb České televize. Ženy se násilím zmocnily kazety s reportáží, čímž podle žalobce způsobily asi dvacetitisícovou škodu. Podle hlavy státu hrozilo, že újma, která by dělnicím vznikla, by mohla být nepřiměřená škodě, kterou způsobily a kterou byly ochotny nahradit.

15. dubna 2008 – Prezident zastavil stíhání podnikatele Zdeňka Kratochvíla, šéfa společnosti ICOM transport, stíhaného za hospodářskou trestnou činnost. Důvodem byl jeho zdravotní stav, podle posudků trpěl duševní chorobou a nebyl schopen chápat smysl řízení. Milost vyvolala pochyby, protože podnikatel v minulosti podporoval ODS, jejímž byl Klaus čestným předsedou. Prezident podle svých slov o sponzorskému daru od Kratochvíla nevěděl. Muž stále řídí svou firmu.

8. listopadu 2012 – Klaus zastavil trestní stíhání dvou členů své ochranky za porušení povinnosti strážní služby. Martin Čech a Tomáš Jelínek čelili obvinění kvůli chybám při mítinku v Chrastavě, kde na prezidenta střílel muž z airsoftové pistole. Střelec později dostal podmíněný trest, soud jej potrestal za útok na veřejnou osobu.

1. ledna 2013 – Prezident Klaus vyhlásil částečnou amnestii, na jejímž základě opustilo vězení zhruba 6500 vězňů a byly prominuty i menší tresty. Rovněž zastavil stíhání trvající déle než osm let u trestných činů se sazbou do 10 let. Za to se na něj snesla kritika, neboť abolice se týkala i hospodářských kauz s miliardovými škodami, například některých obviněných v případu H-Systemu nebo části případu zmanipulovaných konkurzů kolem soudce Jiřího Berky. Zastaveno bylo třeba také stíhání bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby a jeho dvou spoluobviněných v kauze pronájmu Českého domu v Moskvě.

Rudolf Hruboň