Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Ruská prezidentská tisková a informační kancelář / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Ruská prezidentská tisková a informační kancelář / Wikimedia Commons

Zahraniční

FAKE NEWS: Spojené státy a Velká Británie připravují dezinformace o Putinovi

Podle vojensko-diplomatického zdroje připravují americké a britské tajné služby dezinformace týkající se okolí ruského prezidenta Vladimira Putina a vedení ministerstva obrany. Tyto dezinformace totiž mají být použity ke zdůvodnění zavedení nových protiruských sankcí.

V režii západních tajných služeb

Podle zdroje v současné době probíhá aktivní fáze protiruské kampaně, kterou organizují západní tajné služby. „V informačním prostoru jsou přijímány velmi agresivní akce. Jako součást nesporných provokativních akcí odborníci amerických a britských speciálních služeb vytvořili falešné informace o ruském vedení,“ uvedl zdroj.

Zneužití “neziskových” organizací

Informace výhodné pro Západ jsou uměle vytvářeny, a poté jsou vypuštěny do mediálního prostoru prostřednictvím neziskových organizací přidružených k americkému ministerstvu zahraničí. Mezi ně daný zdroj zařadil například takové dokumenty s názvy jako „Projekt pro vyšetřování korupce a organizovaného zločinu“ (OCCRP) a nebo „Mezinárodní konsorcium pro investigativní žurnalistiku“ (ICIJ).

Šíření mainstreamovými médii

Poté, jak pokračuje zdroj, se tyto falešné zprávy dostanou do médií, a to včetně těch, které jsou řízeny vlivnými americkými finančníky. Podle něj tak hovoříme třeba o četných fondech George Sorose a Williama Browdera, ale také o institucích otevřeně financovaných americkými úřady, včetně Radia Svobodná Evropa a televizní stanice Current Time.

“I přes absurditu obvinění, Bílý dům plánuje využít tyto dezinformace ke zdůvodnění sankčních opatření. Jedná se o přímé zasahování do vnitřních záležitostí Ruské federace s cílem destabilizace země, oslabení ekonomického potenciálu Ruska a vytvoření páky politického vlivu na jeho vedení,“ uzavřel vyjádření daný zdroj.

Jsou připraveny miliony dolarů

Již dříve ve Velké Británii informovali o plánech týkajících se „boje proti dezinformacím“ ve střední Evropě. Britské MZV uvádí, že má být vyčleněno celkem 18 milionů liber šterlinků (kolem 22,5 milionů dolarů) „na boj proti dezinformacím a falešným zprávám ve střední Evropě a upevnění nezávislých médií na západním Balkáně“. Ve skutečnosti budou tyto prostředky použity na vytváření dezinformací s cílem poškodit Rusko.

Rudolf Hruboň