Předseda krajské organizace TOP09 Michal Kučera; Foto: top09.cz

Předseda krajské organizace TOP09 Michal Kučera; Foto: top09.cz

Domácí

FAKE NEWS: Politik TOP09 tvrdil, že armáda rozváží perníky Penamu. Nebyla to pravda

Armáda našemu domovu důchodců přivezla místo testů na koronavirus velikonoční perníky od Penamu, uvedl na Twitteru radní Loun a bývalý poslanec TOP 09 Michal Kučera. Jeho lživý tweet dále šířila předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová.

Údajná dodávka z armády ČR

“Včera do našeho Domova pro seniory přivezla Armáda ČR dvě veliké krabice. Všichni očekávali, že to jsou testovací sady na Covid pro zaměstnance. V krabicích jsou ovšem velikonoční perníčky z Penamu, uvedl na Twitteru Kučera. Doprovodil to i fotografií krabice s perníčky.

“Tohle je ukázková privatizace státu. Armáda ČR dělá kurýrní službu firmě z premiérova holdingu. Je nutné vyvodit odpovědnost. Andrej Babiš tu není navždy, armádě musí občané věřit, nesmí být podrývána rozkazy jako z absurdního dramatu,” šířila dále fake news předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

Lež odmítl ministr obrany, armáda i Hamáček

Že by armáda rozvážela perníky, odmítl ministr obrany Lubomír Metnar a na Twitteru to odmítli i sami vojáci. “Armáda do Domova pro seniory v Lounech ani jinam žádné perníčky nepřivezla. Kdo to tvrdí, lže! Vojáci v domově v Lounech v rámci chytré karantény dělali odběr vzorků u jedné seniorky,” napsal Metnar. Náčelník generálního štábu Aleš Opata vyzval ty, kteří zprávu šířili, aby se omluvili. “Po internetu se šíří, že armáda rozváží perníky do domova pro seniory. Je to naprosto nepravdivá informace. Žádáme omluvu od těch, kdo tyto zprávy rozšiřují,” citovala armáda na Twitteru generála. Předseda Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček k tomu uvedl, že mluvil v neděli ráno s Kučerou a ten mu vysvětlil, jaké informace se k němu prý dostaly. “Řekl, že perníčky dovezl do domova seniorů člověk, který řekl, že je od armády a předal pracovníkům zmíněné krabice. Žádná vojenská Tatra a vojáci v uniformách,” vysvětlil Hamáček.

Mazání tweetu a omluvy

Protagonisté celé kauzy Kučera a Adamová se nakonec na základě konfrontace se skutečností a tlaku zainteresovaných stran byli nuceni omluvit. Je na místě omluvit se armádě. Podle všeho šlo o akci fyzické osoby, která s Armádou ČR neměla nic společného a pouze zneužila jejího jména při distribuci perníčků z Penamu,” napsala Adamová s tím, že si prý práce vojáků váží. Svůj lživý tweet raději smazala. Takže se celá kauza vysvětluje. S akcí AČR v Domově pro seniory se svezla i aktivita roznosu perníčků příznivcem ANO. Na krabicích byly navíc ještě nápisy ‘schváleno vládou’. Tak není divu, že to v Domově pro seniory brali jako akci jednu. AČR se velmi omlouvám,” napsal Kučera.

Rudolf Hruboň