Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová; Foto: Slavomír Frešo / Wikimedia Commons

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová; Foto: Slavomír Frešo / Wikimedia Commons

Zahraniční

FACKA ČAPUTOVÉ: Dvě třetiny občanů si přejí předčasné volby

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění na Slovensku si přes 63 procent občanů přeje možnost vypsání referenda o zkrácení volebního období Národní rady a tím zajištění konání předčasných voleb. Uvedl to zpravodajský web Hlavné správy (viz ZDE).

Předčasné volby

Slovenská média zveřejnila výsledky telefonického průzkumu uskutečněného agenturou Ako pro agenturu SITA, v jehož rámci respondenti odpovídali na otázku ohledně toho, zda podporují myšlenku, že by občané Slovenské republiky měli právo prostřednictvím celostátního referenda zkrátit volební období Národní rady a tím zajistit konání předčasných voleb. Většina dotázaných, a sice 63,1 procent respondentů, se vyslovila pro takovou možnost, zatímco s tím nesouhlasilo pouze 34,2 procent Slováků, kteří se zúčastnili průzkumu.

Čaputová je proti

Podle místopředsedy strany Směr-SD a poslance Ľuboše Blahy je to jasný signál pro prezidentku Slovenska Zuzanu Čaputovou, která celou dobu odmítá vyhlášení referenda o předčasných parlamentních volbách. Slovenský poslanec dokonce tvrdí, že by prezidentka měla zvážit podání demise. Dvě třetiny Slováků podle nejnovějšího průzkumu podporuje referendum – to je taková facka pro prezidentku Čaputovou, že by měla okamžitě vyskočit zpod peřinky a rovnou podat demisi…Prezidentka Čaputová zmařila nejdemokratičtější možnost a odkázala lidem, ať drží ústa a ‚netlachají‘,” sdělil svůj pohled na celou situaci opoziční politik.

Zpracoval Rudolf Hruboň