Ilustrační foto: ArmyInform / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: ArmyInform / Wikimedia Commons

Společnost

EXPERT: Západ zveličuje situaci Ukrajiny a podceňuje Rusko

Světem od počátku invaze prolétají zprávy o neschopné ruské armádě v kontrastu s heroickými úspěchy Ukrajinců. Určit realitu konfliktu je ale mnohem složitější, upozorňuje v rozhovoru pro deník Echo24 bezpečnostní analytik Jan Ludvík (viz ZDE).

Zkreslující optimismus

“Západ chce přirozeně vidět, že se Ukrajina jako oběť agrese brání úspěšně. Tím pádem trošičku zveličujeme to, v jak dobré situaci je, a máme tendenci lehce podceňovat Rusko. Snadno při tom přehlédneme, že Ukrajina neustále bojuje v konfliktu proti zemi, která je mnohem větší, má mnohem víc obyvatel, měla před válkou mnohem silnější, lépe vyzbrojenou armádu. Že ta situace pro ni vůbec není jednoduchá,” uvedl v úvodu rozhovoru Jan Ludvík.

Potřeba střízlivého úsudku

“Pro Západ je potřeba věřit tomu, že západní podpora má smysl a ona dozajista ten vojenský smysl má. Takže ano, to, že to naše vidění je mírně optimistické, není nutně špatně, ale zároveň bychom měli naše rozhodnutí o konfliktu přece jen činit na základě nějakého střízlivého úsudku, co je a není možné. Dá se poskládat nějaký obraz s určitou mírou abstrakce a přiznáním si, že nevidíme velkou část detailů. Stále platí mlha války,” pokračoval expert.

Detaily jsou důležité

“Abychom mohli něco vyhodnotit analyticky správně, potřebujeme vidět celý obraz. A řada těch našich úsudků je z výseků, z videa, kde jsme viděli zničený ruský tank. Ale nevíme, co se děje s dalším tisícem ruských tanků, nevíme, co se děje se stovkami ukrajinských tanků. Proto jsou jedním z nejlepších podkladů mapy, které jsou spolehlivější, než něco odhadovat z videí zničených tanků a tak dále,” upozornil Jan Ludvík.

Opotřebovávací válka

“Základní charakter opotřebovávací války je v tom, že se tolik nemění kontrola území a zvítězí ten, kdo vydrží déle doplňovat ztráty. Je velká otázka, která z těch stran to je. Rusko ještě má mobilizační rezervy, ale je otázka, zda je může využít. Ukrajina v podstatě mobilizovala co se dá z hlediska zbraní, z hlediska lidí určitě ještě rezervy má, ale potřebuje pro ně zbraně. Ty jí mohou nejrealističtěji dodat západní partneři. Za mě je pro Ukrajinu naprosto klíčové, aby západní pomoc z hlediska zbraní a z hlediska munice vydržela. Bez toho Ukrajina v podstatě nemá šanci v konfliktu dál dlouhodobě pokračovat,” uzavřel svůj rozhovor bezpečnostní expert Jan Ludvík.

Redakčně zpracoval Rudolf Hruboň