Další názor na možné příčiny výbuchů munice ve Vrběticích v roce 2014 přináší vyjádření jednoho z nejzkušenějších policejních pyrotechniků, k jehož verzi se přiklonili i experti Výzkumného ústavu pardubické Explosie a.s., špičkové firmy na výrobu výbušnin. Vyjádření bylo zveřejněno v článku na serveru Aktuálně (viz ZDE).
Příčinou prudký pokles teplot
Druhou sérii výbuchů dělostřeleckých granátů či leteckých pum v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku na začátku prosince 2014 odstartoval velmi pravděpodobně prudký pokles teplot, a tudíž i ledovka. Jakkoliv to může znít paradoxně. Uvedl to tehdy jeden z nejzkušenějších policejních pyrotechniků a k jeho verzi se přiklonili i experti Výzkumného ústavu pardubické Explosie a.s., špičkové firmy na výrobu výbušnin. “Nebouchají tam už podle všeho trhaviny, ale munice s poškozenými zapalovači či pojistkami, které za normálních okolností brání neřízené explozi,“ uvedl tehdy výzkumný pracovník Explosie Ladislav Říha. V mechanismech již tak dost říjnovým výbuchem muničního skladu poničených zapalovačů či jim podobných iniciačních soustav došlo podle experta s prudkým poklesem teplot a návratem k normálu k pohybům součástek, které pak spustily další sérii výbuchů.
Slova pyrotechnika potvrdili výzkumníci
Říhova analýza byla blízká i řediteli Výzkumného ústavu Explosia a.s. Ladislavu Velehradskému. Připomněl však, že i velké mrazy nic podobného v poškozené munici nespustí, pokud je pokles či výkyv teplot pozvolný – jakkoliv pak může jít o extrémní hodnoty. “Musí jít o náhlé teplotní skoky, jako třeba v těchto dnech,” uvedl tehdy Velehradský. Odborníci bývalého Sovětského svazu podle něj prováděli s odolností munice nejrůznější experimenty, při nichž se například zjistilo, že v munici, která jednou projde tepelným šokem, se samovolně spouštějí procesy, které vedou zpravidla k explozi. A ta může nastat za několik dnů anebo i týdnů. O účincích klimatu na poškozené granáty nicméně nepochyboval. I v mrazech může například sluníčko svými paprsky náhle zahřát a odpálit poškozenou pumu. Taková munice se podle obou expertů Explosie a.s. chová stejně nevyzpytatelně jako například ta z druhé světové války, která je i po sedmdesáti letech lidem nebezpečná.
Zpracoval Rudolf Hruboň