Ruská státní společnost Rosatom zvyšuje vývoz své technologie pro jaderné elektrárny do celého světa. Loni hodnota jejích nevyřízených objednávek činila 134 miliard USD (3,1 bilionu korun) a na příští desetiletí má dohody na výstavbu 22 jaderných reaktorů v devíti zemích. Uvádí se to v článku ruského listu The Moscow Times (viz ZDE).
Upevňování vztahů s rozvíjejícími se zeměmi
Rusko využívá jaderné elektrárny k upevnění vztahů s rozvíjejícími se zeměmi bez zkušeností s jadernou energetikou a tzv. zeměmi BRICS. Tato zkratka označuje společné hospodářské uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky. Rosatomu pomáhá, že jeho ceny jsou díky kurzu rublu nižší než u konkurenčních západních firem a nabízí moderní technologie. Velkou výhodou je pro něj skutečnost, že je obvykle schopný také financovat převážnou část projektu, jehož cena běžně dosahuje deseti miliard USD.
Zájem o diverzifikaci energetických zdrojů
Klienti Rosatomu mají často zájem o rozšíření svých energetických zdrojů, chtějí se odklonit od cenově nestabilní ropy a plynu a pro mnoho z nich je jedinou možnou alternativou jaderná energie. Například nové elektrárny ve výstavbě v Bělorusku a Turecku dramaticky změní energetický mix v obou zemích, které jsou nyní téměř zcela závislé na dovozu zemního plynu a ropy z Ruska. V posledních letech Rosatom dokončil výstavbu šesti jaderných reaktorů v Indii, Íránu a Číně a dalších devět má ve výstavbě. Firma uvedla, že dalších 19 projektů po celém světě je pevně naplánovaných a 14 projektů je ve fázi návrhu.
Největší stavitel atomových elektráren na světě
Rosatom provozuje v Rusku 35 jaderných elektráren o celkovém výkonu 28 gigawattů (GW). Firma se stala největším stavitelem jaderných reaktorů na světě kvůli finančním problémům dvou jejích velkých konkurentů Westinghouse a Areva, které snížily svou schopnost podílet se na výstavbě jaderných elektráren v zahraničí.
Rudolf Hruboň