Jaderná elektrárna Temelín; Foto: pixabay.com

Jaderná elektrárna Temelín; Foto: pixabay.com

Zahraniční

EXPANZE: Ruský Rosatom má zakázky na deset let dopředu

Ruská státní společnost Rosatom zvyšuje vývoz své technologie pro jaderné elektrárny do celého světa. Loni hodnota jejích nevyřízených objednávek činila 134 miliard USD (3,1 bilionu korun) a na příští desetiletí má dohody na výstavbu 22 jaderných reaktorů v devíti zemích. Uvádí se to v článku ruského listu The Moscow Times (viz ZDE).

Upevňování vztahů s rozvíjejícími se zeměmi

Rusko využívá jaderné elektrárny k upevnění vztahů s rozvíjejícími se zeměmi bez zkušeností s jadernou energetikou a tzv. zeměmi BRICS. Tato zkratka označuje společné hospodářské uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky. Rosatomu pomáhá, že jeho ceny jsou díky kurzu rublu nižší než u konkurenčních západních firem a nabízí moderní technologie. Velkou výhodou je pro něj skutečnost, že je obvykle schopný také financovat převážnou část projektu, jehož cena běžně dosahuje deseti miliard USD.

Zájem o diverzifikaci energetických zdrojů

Klienti Rosatomu mají často zájem o rozšíření svých energetických zdrojů, chtějí se odklonit od cenově nestabilní ropy a plynu a pro mnoho z nich je jedinou možnou alternativou jaderná energie. Například nové elektrárny ve výstavbě v Bělorusku a Turecku dramaticky změní energetický mix v obou zemích, které jsou nyní téměř zcela závislé na dovozu zemního plynu a ropy z Ruska. V posledních letech Rosatom dokončil výstavbu šesti jaderných reaktorů v Indii, Íránu a Číně a dalších devět má ve výstavbě. Firma uvedla, že dalších 19 projektů po celém světě je pevně naplánovaných a 14 projektů je ve fázi návrhu.

Největší stavitel atomových elektráren na světě

Rosatom provozuje v Rusku 35 jaderných elektráren o celkovém výkonu 28 gigawattů (GW). Firma se stala největším stavitelem jaderných reaktorů na světě kvůli finančním problémům dvou jejích velkých konkurentů Westinghouse a Areva, které snížily svou schopnost podílet se na výstavbě jaderných elektráren v zahraničí.

Rudolf Hruboň