Bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL); Foto: Profil D. Hermana na sociální síti

Bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL); Foto: Profil D. Hermana na sociální síti

Domácí

EXMINISTR KULTURY HERMAN (KDU-ČSL) převezme nejvyšší sudeťácké ocenění

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámili zástupci sudetských Němců, jak informovala agentura ČTK (viz ZDE).

Oblíbenec Sudeťáků

Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt uvedl, že Herman je prý “mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem.” Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července. “Je to významná cena, jejíž laureáti jdou napříč politickým spektrem. Je to o stavění mostů, o kultuře připomínání, kterou jsem se vždy snažil uplatňovat,” řekl k ocenění sám Herman. Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi.

Příznivec sudetských Němců

Herman obdržel ocenění za loajalitu vůči Německu již na podzim loňského roku (viz ZDE). Vyznamenání, Velký spolkový kříž za zásluhy s hvězdou, mu předal německý velvyslanec v České republice Christoph Israng. Herman byl ministrem kultury ve vládě Bohuslava Sobotky v letech 2014-2017. V minulosti byl také poslancem, ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů i mluvčím České biskupské konference. Působil i v česko-německých organizacích a byl spoluzakladatelem Česko-německého diskusního fóra. V roce 2016 jako první český ministr vystoupil na Sudetoněmeckém sněmu v Norimberku.

Zpracoval Rudolf Hruboň