Ilustrační foto: Profil Andreje Babiše na sociální síti

Ilustrační foto: Profil Andreje Babiše na sociální síti

Zahraniční

EVROPŠTÍ LÍDŘI se shodli na tom, že EU by se měla zabývat nepoměry v přidělování vakcín

Po úterním jednání lídrů vlád Česka, Rakouska, Slovinska a Bulharska ve Vídni, se premiéři uvedených zemí shodli na tom, že Evropská unie by se měla zabývat otázkou nerovného přidělování vakcín proti COVIDu-19.

Kritériem přerozdělování počet obyvatel

Kritériem spravedlivého přerozdělování vakcín by měl sloužit počet obyvatel jednotlivých zemí, jak se dříve dohodli členové bloku. Jednání ve Vídni se účastnili rakouský kancléř Sebastian Kurz, slovinský premiér Janez Janša a bulharský premiér Bojko Borisov. Dálkově se k jednání připojil také předseda chorvatské vlády Andrej Plenkovič a lotyšské vlády Krišjánis Kariňs. Premiéři šesti států Evropské unie minulý týden v dopise uvedli, že by EU měla co nejrychleji uspořádat summit na téma přidělování vakcín, proto aby byly všechny členské státy schopné dosáhnout svých očkovacích cílů. Evropská komise ve své reakci obhajovala původní systém přerozdělování vakcín a dodala, že jakékoliv nepoměry v dodávkách vakcín byly prý zapříčiněny vlastními rozhodnutími jednotlivých členských států.

Kurz: rozdíly by měly být co nejmenší

Rakouský kancléř Kurz uvedl, že cílem není někoho obviňovat, ale najít řešení existujících problémů. Konstatoval, že Rakousko na tom v této souvislosti není špatně, jelikož se nachází přibližně uprostřed v rámci Evropské unie. Považuje za důležité, aby byly rozdíly v bloku co nejmenší. Podle Kurze budou mít některé členské státy na konci června proočkovanou většinu obyvatelstva, zatímco ostatní budou zaostávat na šest až deset týdnů. Podle Kurze by to mohlo vyvolat napětí uvnitř Evropské unie. „Někde dole v řetězci hierarchie existuje nespravedlnost, co se týká rozdělení vakcín. Tato nespravedlnost, toto nespravedlivé rozdělení vakcín by mělo být odstraněno,“ uvedl k tomu bulharský premiér Borisov.

Zpracoval Rudolf Hruboň