Ilustrační foto: Sébastien Bertrand / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Sébastien Bertrand / Wikimedia Commons

Zahraniční

Evropský parlament chce zavést “DEN EVROPY” jako mezinárodní svátek

Část poslanců Evropského parlamentu podporuje zavedení nového mezinárodního svátku: „Dne Evropy“. Krok má podpořit „evropské cítění“ občanů. Uvádí se to v článku na serveru Euractiv.com (viz ZDE).

“Den Evropy” zatím není oficiálním svátkem

„Den Evropy“, který zatím není oficiálním svátkem, připadá na 9. května a zaměstnanci institucí EU mají v tento den volno. Podle iniciativy by ustanovení tohoto mezistátního svátku pomohlo vybudovat silnější evropskou identitu mezi občany. “Zdá se, že existuje jasná podpora několika parlamentních skupin, jako jsou Zelení, socialisté a ALDE (Aliance liberálů a demokratů pro Evropu). Mít 9. května jako státní svátek nechceme kvůli volnému dni, ale abychom mohli ukázat naši jednotu a bojovat za naše hodnoty, “řekl Ivan Jakovčić, chorvatský liberální poslanec Evropského parlamentu.

Svátek jako připomenutí založení předchůdce EU

Nový svátek má připomínat předložení prohlášení francouzského ministra zahraničí Roberta Schumana 9. května 1950, ve kterém navrhl vytvoření Evropského společenství uhlí a oceli, předchůdce dnešní EU. “Nejsou to instituce, které vytvářejí EU, ale lidé, kteří formují instituce a EU. Příběh, který chceme prezentovat Evropanům, musí přejít od strachu a negativního cítění k pozitivnímu pohledu: jaký druh emocí můžeme sdílet, abychom budovali Evropu? ” ptají se v té souvislosti autoři návrhu na zavedení nového svátku.

Rudolf Hruboň