Ilustrační foto: Česká pošta / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Česká pošta / Wikimedia Commons

Domácí

EVROPSKÁ UNIE začala kvůli státní podpoře vyšetřovat Českou poštu

Evropská komise (EK) zahájila vyšetřování, zda Česká pošta nedostává od státu příliš velké kompenzace za to, že poskytuje povinné poštovní služby. Brusel o tom informoval v úterý (viz ZDE).

Vadí státní podpora

Komise má podezření, že prý české úřady mohly chybně spočítat čistou hodnotu nákladů, které poště provozováním základních služeb vznikly. V tuto chvíli má Komise obavy, že Česká pošta mohla za období 2018 až 2022 dostat příliš velkou kompenzaci za zprostředkování všeobecných poštovních služeb, uvedla Komise v tiskové zprávě. „Komise proto teď přikročí k dalšímu vyšetřování, které rozhodne, nakolik jsou její prvotní obavy oprávněné,” dodala EK.

Ztráta za služby dle zákona

Česká vláda se na EK se žádostí o schválení zmíněné částky obrátila v lednu. Již v listopadu přitom Brusel obdržel podnět od konkurentů pošty, podle nichž je suma za základní poštovní služby příliš vysoká. Státní příspěvek může pošta využívat výlučně na krytí ztrát, které vznikají z provozování základních služeb, jež musí jako státní podnik zajišťovat ze zákona. Konkurenční firmy si ale dlouhodobě stěžují, že pošta údajně část peněz využívá na provoz komerčních služeb, čímž prý nedovoleně ovlivňuje hospodářskou soutěž.

EU zvyšuje tlak na ČR

Evropská unie zvyšuje tlak na Českou republiku, když v minulých dnech schválil Evropský parlament rezoluci vyzývající k odstoupení předsedu vlády Andreje Babiše pod záminkou údajného střetu zájmů v souvislosti s čerpáním dotací jeho bývalou firmou Agrofert. Návrh rezoluce připravila kontroverzní předsedkyně kontrolního výboru Evropského parlamentu Monika Hohlmeierová, známá podporovatelka sudetských Němců. „Nikdo si nebude vybírat svá pravidla,“ řekla ve čtvrtek novinářům německá politička, podle níž Česko budí prý dojem, že pro něj údajně neplatí část unijního finančního nařízení o střetech zájmů.

Rudolf Hruboň