Vakcína Comirnaty společností Pfizer/BioNTech; Foto: Vláda Republiky Makedonie / Wikimedia Commons

Vakcína Comirnaty společností Pfizer/BioNTech; Foto: Vláda Republiky Makedonie / Wikimedia Commons

Zahraniční

EVROPSKÁ LÉKOVÁ AGENTURA schválila očkování dětí od 12 let

Evropský lékový úřad EMA v pátek oznámil, že doporučil na území EU používat první vakcínu proti COVIDu-19 pro očkování dětí ve věku 12 až 15 let. Jde o látku od firem Pfizer/BioNTech, která se nabízí pod obchodním názvem Comirnaty.

Imunitní reakce je standardní

„Použití vakcíny Comirnaty u dětí ve věku 12 až 15 let bude stejné jako u lidí od 16 let výše. Dostanou dvě injekce do svalu na paži s odstupem tří týdnů,“ stojí v textu EMA. Účinky vakcíny byly zkoumány u 2260 dětí ve věku 12 až 15 let. Studie byla provedena v souladu s výzkumným pediatrickým plánem pro Comirnaty, který schválil Pediatrický výbor (PDCO). „Zkoušky ukázaly, že imunitní reakce u Comirnaty v této skupině je srovnatelná s imunitní odpovědí ve věku 16 až 25 let (co se týká úrovně protilátek proti SARS-CoV-2),“ uvedla EMA.

Vedlejší příznaky stejné jako u starších

„Nejběžnější vedlejší efekty u dětí mezi 12 a 15 lety jsou podobné jako ve skupině lidí na 16 let. Jde o bolest v místě vpichu, únavu, bolesti hlavy a kloubů a teplotu. Tyto účinky jsou obvykle mírné až střední síly a zlepšují pár dní po očkování,“ stojí v tiskové zprávě EMA. U žádného dítěte nebyly zaznamenány vzácné vedlejší účinky, což ale podle EMA neznamená, že se nemohou objevit. Studie dospěla k závěru, že výhody Comirnaty u dětí mezi 12 a 15 lety převažují nad riziky, zejména pak u dětí ve stavu, kde je zvýšené nebezpečí vážného průběhu COVIDu-19.

Zpracoval Rudolf Hruboň