Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen; Foto: Evropský parlament / Wikimedia Commons

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen; Foto: Evropský parlament / Wikimedia Commons

Zahraniční

EVROPSKÁ KOMISE žaluje Česko a Polsko za údajné porušování volebních práv

EK ve středu zažalovala ČR a Polsko u soudního dvora Evropské unie kvůli tomu, že nedovolují cizincům z EU vstupovat do politických stran. Podle unijní exekutivy tím prý obě země omezují jejich právo kandidovat ve volbách za stejných podmínek, jaké mají čeští a polští občané.

Má jít o diskriminaci

Česko a Polsko jsou podle Bruselu údajně jedinými zeměmi sedmadvacítky, jejichž právní předpisy členství v politických stranách občanům jiných států unie nedovolují. „V důsledku tohoto omezení nemohou občané z ostatních členských států EU s bydlištěm v Česku nebo Polsku plně uplatnit své právo kandidovat ve volbách do místních zastupitelstev a ve volbách do Evropského parlamentu za stejných podmínek jako státní příslušníci těchto států,” uvedla komise. Podle unijní exekutivy jde prý o jasné porušení práva EU, protože česká a polská pravidla porušují „zákaz diskriminace na základě státní příslušnosti”, stojí v žalobě.

MV: “Bez komentáře”

Prezidentských voleb a voleb do parlamentu se žaloba netýká, protože v těch mají právo volit (a být voleni) pouze občané České republiky. České ministerstvo vnitra zatím žalobu nechce komentovat. Podle metodického stanoviska ministerstva vnitra mohou občané členských států EU být voleni do místních zastupitelstev a Evropského parlamentu, protože Smlouva o přistoupení České republiky k Evropské unii má zatím jako jediná charakter mezinárodní smlouvy, která splňuje náležitosti stanovené volebním zákonem. Na kandidátce se ale mohou objevit pouze jako nezávislí, do politických stran a hnutí vstupovat nesmí.

Hrozba vysoké pokuty

Žaloba nyní poputuje k unijnímu soudu v Lucemburku, který problematiku posoudí a bude mít možnost vyslechnout argumenty všech stran. Vzhledem k obvyklým lhůtám se dá očekávat vydání verdiktu nejdříve příští rok. Pokud žalobu shledá oprávněnou, může Česku a Polsku nařídit, aby své právní předpisy upravily. Jestliže to země odmítnou, má komise možnost soud požádat, aby jim udělil vysoké pokuty.

Zpracoval Rudolf Hruboň