Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

EVROPSKÁ KOMISE pokračuje v tažení proti Česku. Nyní požaduje doplatit clo

Po žalobě kvůli údajné volební diskriminaci přichází Evropská komise (EK) s dalším útokem na Českou republiku. Požaduje po Česku 2,1 miliardy korun (82,5 milionu eur) za to, že údajně špatně vyměřilo cla za dovoz textilu a obuvi z Číny v letech 2012 až 2019. Uvedla to Celní správa ČR, informaci následně potvrdila EK (viz ZDE).

Údajný chybný postup celních orgánů

Česko mělo podle Komise podhodnotit hodnotu dovezeného zboží z Číny. Vedlo to prý k nižším příjmům do rozpočtu EU. Celní správa se závěry Komise nesouhlasí a bude nadále o této záležitosti jednat. Evropská komise je přesvědčena, že díky nesprávným postupům celních orgánů v letech 2012 až 2019 došlo ke ztrátě příjmů, které jsou odváděny do rozpočtu EU ze cla vybraného členskými státy. Nyní požaduje poměrnou částku jako náhradu ztráty,” uvedla celní správa. Mluvčí Komise uvedla, že unijní exekutiva chce žádostí, která prý následuje po “obsáhlém vyšetřování a analýze,” zajistit, aby všechny státy hradily svůj spravedlivý podíl do rozpočtu.

EK chce zvýšit odvody do rozpočtu EU

Po odchodu Velké Británie z Evropské unie došlo k výraznému poklesu příjmů rozpočtu EU. Evropští úředníci se nyní snaží tento citelný výpadek nahradit zvýšením odvodů jednotlivých zemí do unijního rozpočtu. S tím souvisí plány na snížení dotací do zemědělství a také snaha o zvýšení odvodů cel a dalších dovozních poplatků. Cla tvoří přibližně 15 procent příjmů společného rozpočtu EU. Ty podle účetní závěrky EU za rok 2019 činily 21,2 miliardy eur (zhruba 515 miliard korun). Celkové výnosy EU v roce 2019 činily 160,3 miliardy eur. Podle Zprávy o činnosti celní správy za rok 2019 poslalo Česko do EU z výběru cla 7,4 miliardy korun.

Zpracoval Rudolf Hruboň