Ilustrační foto: Sébastien Bertrand / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Sébastien Bertrand / Wikimedia Commons

Domácí

EVROPSKÁ KOMISE HROZÍ Česku zastavením evropských dotací

Evropská komise opět vyhrožuje České republice zastavením poskytování evropských dotací. Záminkou mají být údajně nedostatečná opatření proti střetu zájmů, která naše republika uplatňuje. Upozornil na to server iRozhlas (viz ZDE).

EK chce odpověď do 2 dnů

Evropská komise odmítla dvouměsíční odklad termínu, dokdy chce od českých úřadů dostat přehled opatření, kterými republika brání střetu zájmů. Posunula jej pouze z 8. na 22. září. Původně měly české úřady poslat do Bruselu informaci o tom, jakým způsobem se v současnosti kontroluje střet zájmů, do 8. září. Ministerstvo pro místní rozvoj žádalo šedesátidenní odklad, dostalo však pouze dva týdny„S ohledem na slyšení našeho Generálního ředitelství dne 27. září 2021 ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu trvám na tom, abych do 22. září obdržel vyčerpávající stav provedení,“ citoval rozhlas z dopisu Francka Séberta z Generálního ředitelství pro regionální a městskou politiku, které je orgánem Evropské komise.

Záminkou je Andrej Babiš

Zavedení opatření k zamezení střetu zájmů začala Evropská komise vyžadovat poté, co prohlásila za definitivní závěry auditu, který se zabýval vztahem premiéra Andreje Babiše (ANO) a holdingu Agrofert. Auditoři tvrdí, že Babiš má prý kontrolu nad svěřenskými fondy, do nichž Agrofert, jehož vlastníkem dříve byl, vložil před účinností novely zákona o střetu zájmů. Ta by omezila přístup Agrofertu a dalších Babišových firem k veřejným penězům, dokud by setrval ve vládní funkci. Podle zprávy byl i po vložení Agrofertu do svěřenských fondů údajně ohrožen nestranný výkon Babišových vládních funkcí, neboť se podílel na rozhodnutích, která měla dopad i na Agrofert. Zároveň se podílel na rozhodování o tom, jak budou rozděleny unijní peníze v Česku.

Česko obvinění odmítá

Mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček uvedl, že úřad připravuje odpověď na požadavek Bruselu, ale podrobnosti nesdělil s tím, že na žádost Evropské komise je veškerá komunikace důvěrná. Andrej Babiš, Agrofert ani české úřady se závěry auditu nesouhlasí. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) uvedla, že by měl rozhodnout soud. Čeští vládní politici prohlásili, že se Evropská komise prostřednictvím auditu snaží vykládat český zákon o střetu zájmů a že na to nemá právo. Ministryně Dostálová je přesvědčena, že i když Komise nevyhověla žádosti o odklad, její úřad odešle dopis včas.

Zpracoval Rudolf Hruboň