Ilustrační foto: Legi-SGS

Ilustrační foto: Legi-SGS

Zahraniční

EVROPSKÁ KOMISE chválí plot proti imigrantům v Litvě. Orbánův kdysi kritizovala

Plán litevské vlády na výstavbu plotu na hranici s Běloruskem považuje Evropská komise za „dobrý nápad“, ale nebude se podílet na jeho financování. Stejný plot v Maďarsku přitom před pár lety kritizovala. Uvedla to dnešní média (např. ZDE).

Pokrytecká chvála

„Evropská komise vítá nápad hraničního plotu, který by zabránil nelegální migraci z Běloruska do Litvy, ale na financování takových opatření se nebude podílet,” citovala španělská zpravodajská agentura EFE mluvčího Evropské komise Adalberta Jahnze. Podle něj prý není rozpor mezi tím, že Brusel považuje za „dobrý nápad” postavit bariéru zamezující nelegální migraci, ale nealokuje na tento typ infrastruktury žádné prostředky z evropských fondů. Litevská vláda hodlá na hranici s Běloruskem vybudovat stovky kilometrů dlouhou bariéru, která bude stát odhadem více než 100 milionů eur (přes 2,5 miliardy korun).

Orbánův plot byl kritizován

Podobný plot nechal už v roce 2015 vystavět na hranici se Srbskem, a později na části hranice s Chorvatskem, také maďarský premiér Viktor Orbán. Ten tehdy žádal EU o zhruba 400 milionů eur (přes 10 miliard korun). Premiérův krok tehdy mnozí členové unie označili za údajně nehumánní. „EU může podpořit zlepšení správy hranice, třeba vybavení sledovacími prostředky, ale stavby plotů nebo bariér na vnějších hranicích platit nebude,“ prohlásil tehdejší mluvčí Evropské komise Alexander Winterstein.

Zpracoval Rudolf Hruboň