Loď přepravující LNG; Foto: Pixabay.com

Loď přepravující LNG; Foto: Pixabay.com

Ekonomika

EVROPĚ DOCHÁZÍ TRPĚLIVOST s přemrštěnými cenami amerického LNG

Evropské země se začínají obávat, že válečný konflikt na Ukrajině skončí americkou ekonomickou nadvládou Evropy. Píší o tom západní média (např. ZDE).

Až čtyřnásobné ceny

Francouzský ministr financí a hospodářství Bruno Le Maire se tento týden hned dvakrát ostře pustil do Spojených států kvůli přemrštěným cenám zkapalněného plynu, když USA prodávají LNG do Evropy čtyřikrát dráž než na domácí americký trh. Navázal tak na prezidenta Emmanuela Macrona, který americký byznys s plynem kritizoval v předešlých dnech a na německého ministra hospodářství Roberta Habecka, který americké ceny nazval „astronomickými“.

Hrozí americká nadvláda

Zatímco sankce proti Rusku od invaze na Ukrajinu narušují světový obchod, Bruno Le Maire v pondělí prohlásil, že se obává posílení ekonomické moci Spojených států na úkor Evropy. Bojí se, že ozbrojený konflikt skončí oslabenou Evropou a americkou ekonomickou nadvládou. Je podle něj třeba „nalézt vyváženější ekonomické vztahy v energetické otázce mezi našimi americkými spojenci a evropským kontinentem,“ řekl ministr ve francouzském Národním shromáždění.

Evropa je závislá na USA

Vzhledem k tomu, že velká část EU již nedováží ruský plyn, stala se Evropa během několika měsíců nemálo závislou na americkém zkapalněném zemním plynu. Jen v první polovině roku 2022 vyvážely USA 70 procent svého exportovaného LNG do Evropy, v roce 2021 to byla jen třetina jejich vývozu, uvádí deník Le Monde (viz ZDE). Paříž i Berlín se domnívají, že někteří dodavatelé LNG využívají energetické krize v Evropě k účtování přemrštěných cen.

Zpracoval Rudolf Hruboň