Ve Španělsku a Francii plánovali vybudovat propojovací plynovod, kterým by se LNG (zkapalněný zemní plyn) dovážený z USA dostával do Pyrenejských terminálů, aby mohl být dále dodáván do severozápadní Evropy. Regulační orgány obou zemí však odmítly projekt kvůli příliš vysokým nákladům. Uvádí se to v článku na serveru EADaily.com (viz ZDE).
Americký LNG není konkurenceschopný
22. ledna energetičtí regulátoři Španělska CNMC a Francie CRE odmítli investiční žádost o vybudování centrálního úseku plynovodu MidCat, který měl spojil přepravní soustavy obou zemí. Důvodem bylo nejen ohrožení životního prostředí, ale také ekonomická nevýhodnost projektu. “MidCat nenaplňuje potřeby trhu”, uvádí se ve zprávě španělského CNMC a francouzského CRE.
LNG měl snížit energetickou závislost Evropy na Rusku
Dnes jsou Španělsko a Francie propojeny plynovodem Larrau s kapacitou 5 miliard metrů krychlových. MidCat by přidal dalších 16 miliard kubíků ročně. Španělská společnost Enagas a francouzský Teréga trvali na tom, že plynovod měl rozšířit přístup Evropy k četným španělským terminálům LNG a snížit tak závislost EU na plynu z Ruska.
Rusko zvyšuje dodávky plynu do Evropy
Mezitím ruská společnost Gazprom pokračuje ve zvyšování vývozu plynu a dodala v loňském roce do Evropy, včetně Turecka, 201 miliard kubických metrů plynu. Jen ve Francii vzrostl dovoz ruského modrého paliva za více než 10 měsíců loňského roku o 8,9% (0,9 miliard kubických metrů).
Rudolf Hruboň