Bolívijský prezident Evo Morales; Foto: Repro YouTube RT

Bolívijský prezident Evo Morales; Foto: Repro YouTube RT

Zahraniční

EVO MORALES: Bolivijský puč byl hlavně o lithiu

“Obrovské bolivijské zásoby lithia a Organizace amerických států (OAS) hrály klíčovou roli v převratu v Bolívii,” prohlásil v interview pro zpravodajskou televizi RT bolivijský prezident Evo Morales (viz ZDE).

Hrozila mu fyzická likvidace

Morales byl nucen uprchnout z Bolívie začátkem tohoto měsíce krátce po opětovném vítězství v prezidentských volbách. Hrozila mu fyzická likvidace ze strany pučistů. Moralesovi oponenti prohlašovali, že volby byly údajně podvodné, a ačkoli Morales nabídl vyhlásit nové hlasování, ztratil podporu policie a armády, což ho pak vyhnalo do azylu v Mexiku. Morales patřil mezi hrstku levicových vůdců, kteří zůstali v Latinské Americe a kteří vadili OAS, což je organizace sdružující americké státy závislé na USA a proto zorganizovali jeho pád. Morales varoval OAS, že pokud bude sesazen, vypuknou v zemi nepokoje a budou umírat nevinní lidé, což se v těchto dnech potvrzuje, když v ulicích bolivijských měst protestují statisíce obyvatel na Moralesovu podporu:

Loutková vláda nechá lithium rozkrást

V zemi se formuje nová, nezákonná pravicová vláda, která chce poskytnout zásoby lithia americkým těžařským společnostem za nevýhodných podmínek pro Bolívii. Morales chtěl přitom spolupracovat při těžbě lithia za férových podmínek s německými a čínskými zájemci. Společnosti, které dokáží získat zásoby lithia v Bolívii – odhadované na přibližně 900 milionů tun – na tom budou schopny v blízké budoucnosti extrémně vydělávat. Celosvětová poptávka po lithiu by se měla do roku 2025 více než zdvojnásobit, jak uvedla např. americká agentura Bloomberg již v loňském roce.

Organizace amerických států

Organizace amerických států (OAS) je mezinárodní organizace se sídlem v USA. Jedná se o společenství amerických států závislých buďto politicky nebo i hospodářsky na Spojených státech amerických, které jsou také vedoucí silou organizace. Dnes jsou jejími členy Barbados, Trinidad a Tobago, Jamajka, Grenada, Surinam, Dominika, Svatá Lucie, Antigua a Barbuda, Svatý Vincenc a Grenadiny, Bahamy, Svatý Kryštof a Nevis, Kanada, Belize a Guyana. V některých z těchto států byly v minulosti provedeny Spojenými státy převraty, na základě kterých tam byly instalovány proamerické režimy. Jedinou zemí, která tlaku USA dlouhodobě odolává, je Kuba, která má proto pozastavené členství.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň